Фахівці Держпраці у листі від 31.03.2016 № 3684/2/12-ДП-16 зазначають, що відповідно до законодавства залучення осіб до виконання робіт можливе як на основі трудових договорів, так і шляхом укладання договору підряду або договору про надання послуг.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (стаття 837 Цивільного кодексу України; далі — ЦК).
Договір про надання послуг передбачає, що одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу (стаття 901 ЦК).
Сторони можуть довільно визначати умови договору підряду чи договору про надання послуг, проте з урахуванням вимог законодавства.
Держпраці зазначає, що трудові відносини за договором підряду чи договором про надання послуг не регулюються КЗпП, не підпадають під дію Закону України «Про охорону праці» та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів з охорони праці.
Таким чином, вимоги з питань охорони праці для осіб, які працюють за договором підряду чи договором про надання послуг, визначаються у відповідних договорах за взаємною згодою сторін.