Безпека праці водіїв будівельно-дорожніх машин та дорожніх робітників

Теми:
Фахівці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області розповіли про умови праці водіїв будівельно-дорожніх машин і дорожніх робітників та шляхи зниження впливу шкідливих факторі на робочих місцях цих працівників.

Під час будівництва та ремонту автомобільних доріг застосовується комплекс будівельно-дорожніх машин, зокрема, це бульдозери, скрепери, екскаватори, грейдери, самоскиди, автогудронатори, асфальтоукладальники, самохідні катки. Під час експлуатації цих машин утворюється чимало забруднюючих речовин — вихлопні гази, нафтопродукти при їх випаровуванні, пил, продукти стирання шин, гальмівних колодок і дисків зчеплення, асфальтових (і бетонних) покриттів. Ве це шкідливо впливає на здоров’я водіїв, які знаходяться в кабінах машин, зазвичай не обладнаних системами вентиляції та кондиціонування.

Джерелом шкідливих факторів є також ручний і механізований інструмент (відбійні молотки, переносні грохоти, совкові лопати тощо), який використовують під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг дорожні робітники.

Отже, в місцях проведення ремонтно-будівельних робіт на дорогах шкідливими факторами на робочому місці працівників є запиленість і забрудненість повітря робочої зони дорожнім пилом, аерозолями матеріалів для будівництва та ремонту, вихлопними газами працюючого транспорту; шум від роботи будівельно-дорожніх машин; локальна вібрація та шум від ручного пневмоінструменту; фізичне динамічне і статичне навантаження; підіймання і переміщення вантажів вручну; незручна робоча поза; робота на відкритому повітрі.

Внаслідок дії зазначених факторів у водіїв будівельно-дорожніх машин та дорожніх робітників виникають професійні захворювання — хронічні обструктивні захворювання легенів (пиловий бронхіт), пневомоконіоз, нейросенсорна приглухуватість, вібраційна хвороба, радикулопатії, остеохондроз хребта, невралгії та невропатії.

Основними шляхами зниження шкідливого впливу на організм водіїв дорожніх машин є модернізація техніки:

  • розробка альтернативного транспорту (дорожніх машин, що працюють на електротязі);
  • обладнання кабін системами вентиляції, кондиціонування та газочищення;
  • захист від впливу шуму (конструювання машин з менш гучними механічними вузлами, застосування шумопоглинаючих і шумоізолюючих пристроїв тощо);
  • захист від впливу вібрації (віброізоляція; своєчасна підтяжка кріплень, усунення вільного ходу, зазорів, якісне змазування тертьових поверхонь, правильне регулювання робочих органів; влаштування в кабінах водіїв під сидіннями різних еластичних прокладок, подушок, пружин, гумових амортизаторів).

Для дорожніх робітників важливими заходами попередження впливу шкідливих факторів є механізація ручної праці; застосування вібробезпечних інструментів, антивібраційних рукавиць, взуття, теплих рукавиць в зимовий час; раціональне чергування режимів праці та відпочинку, теплові ванни, самомасаж і обігрів рук під час змінних перерв.

Важливими заходами профілактики є забезпечення працівників засобами особистої гігієни, проведення медичних оглядів в установленому порядку.

За інформацією офіційного порталу ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Помилки в охороні праці: людський чинник

Розгляньмо в статті детальніше основні фактори та причини виникнення помилок в охороні праці. А також, як здійснити підготовку інструктажів з охорони праці на підприємствах, в установах, а також для навчальних занять із працівниками.
31

Посадова інструкція фахівця з питань цивільного захисту

Інструкція фахівця з питань цивільного захисту відповідає вимогам Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників у сфері цивільного захисту України та набуває чинності з моменту затвердження.
58565

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
64017

Наказ про організацію навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві

Скачайте зразок наказу про організацію навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, розроблений експертом. Адаптуйте наказ до умов вашого підприємства.
25254

Заходи до Дня охорони праці

Аби підвищити увагу працівників та керівництва до питань охорони праці, проведіть на підприємстві заходи до Дня охорони праці 2025. Що саме та коли зробити — підкажемо у статті.
2970

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді