Безпека праці водіїв будівельно-дорожніх машин та дорожніх робітників

Теми:
Фахівці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області розповіли про умови праці водіїв будівельно-дорожніх машин і дорожніх робітників та шляхи зниження впливу шкідливих факторі на робочих місцях цих працівників.

Під час будівництва та ремонту автомобільних доріг застосовується комплекс будівельно-дорожніх машин, зокрема, це бульдозери, скрепери, екскаватори, грейдери, самоскиди, автогудронатори, асфальтоукладальники, самохідні катки. Під час експлуатації цих машин утворюється чимало забруднюючих речовин — вихлопні гази, нафтопродукти при їх випаровуванні, пил, продукти стирання шин, гальмівних колодок і дисків зчеплення, асфальтових (і бетонних) покриттів. Ве це шкідливо впливає на здоров’я водіїв, які знаходяться в кабінах машин, зазвичай не обладнаних системами вентиляції та кондиціонування.

Джерелом шкідливих факторів є також ручний і механізований інструмент (відбійні молотки, переносні грохоти, совкові лопати тощо), який використовують під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг дорожні робітники.

Отже, в місцях проведення ремонтно-будівельних робіт на дорогах шкідливими факторами на робочому місці працівників є запиленість і забрудненість повітря робочої зони дорожнім пилом, аерозолями матеріалів для будівництва та ремонту, вихлопними газами працюючого транспорту; шум від роботи будівельно-дорожніх машин; локальна вібрація та шум від ручного пневмоінструменту; фізичне динамічне і статичне навантаження; підіймання і переміщення вантажів вручну; незручна робоча поза; робота на відкритому повітрі.

Внаслідок дії зазначених факторів у водіїв будівельно-дорожніх машин та дорожніх робітників виникають професійні захворювання — хронічні обструктивні захворювання легенів (пиловий бронхіт), пневомоконіоз, нейросенсорна приглухуватість, вібраційна хвороба, радикулопатії, остеохондроз хребта, невралгії та невропатії.

Основними шляхами зниження шкідливого впливу на організм водіїв дорожніх машин є модернізація техніки:

  • розробка альтернативного транспорту (дорожніх машин, що працюють на електротязі);
  • обладнання кабін системами вентиляції, кондиціонування та газочищення;
  • захист від впливу шуму (конструювання машин з менш гучними механічними вузлами, застосування шумопоглинаючих і шумоізолюючих пристроїв тощо);
  • захист від впливу вібрації (віброізоляція; своєчасна підтяжка кріплень, усунення вільного ходу, зазорів, якісне змазування тертьових поверхонь, правильне регулювання робочих органів; влаштування в кабінах водіїв під сидіннями різних еластичних прокладок, подушок, пружин, гумових амортизаторів).

Для дорожніх робітників важливими заходами попередження впливу шкідливих факторів є механізація ручної праці; застосування вібробезпечних інструментів, антивібраційних рукавиць, взуття, теплих рукавиць в зимовий час; раціональне чергування режимів праці та відпочинку, теплові ванни, самомасаж і обігрів рук під час змінних перерв.

Важливими заходами профілактики є забезпечення працівників засобами особистої гігієни, проведення медичних оглядів в установленому порядку.

За інформацією офіційного порталу ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як підготувати підприємство до можливих аварійних ситуацій в енергомережі

Дізнайтеся про заходи, які допоможуть зменшити ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків на підприємстві. Практичні рекомендації, інструкції, ефективні методи запобігання аварійним ситуаціям в енергомережі – усе в одному матеріалі
102

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
22585

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21326

Oрганізація проведення інструктажів з питань охорони праці

Зі статті ви дізнаєтеся, які існують види інструктажів з охорони праці, хто проводить інструктажі з охорони праці, яка періодичність проведення інструктажів з охорони праці та як проводити інструктажі з охорони праці під час війни.
234185

Бланк Акта про нещасний випадок невиробничого характеру

Як правильно скласти Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ, кому його надіслати та скільки років після закінчення розслідування зберігати? Скачуйте зразок, читайте статтю, щоб не припуститися помилки.
70429

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді