Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт № 12030 «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні». Його мета — створити доступну, ефективну та злагоджену систему, яка працюватиме для всіх громадян країни.
Як надавати психосоціальну підтримку працівникам у воєнний і післявоєнний час
Документ вносить зміни до низки нормативних документів, зокрема до Закону про охорону праці та Кодексу законів про працю України (КЗпП):
► Статтю 6 Закону про охорону праці законопроєкт доповнює частиною такого змісту:
Працівник має право на психосоціальну підтримку на робочому місці, для чого роботодавець вживає заходів визначених законодавством, розробляє і впроваджує політику або план захисту та зміцнення психічного здоров’я на робочому місці. |
► Зміни до статті 13, а також нова стаття 15-1 зобов’язують роботодавця:
- створити службу охорони психічного здоров’я (далі — служба);
- розробити й впровадити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров’я на робочому місці.
Таку службу роботодавець створюватиме, якщо кількість найманих працівників становить 50 і більше осіб.
На підприємстві з кількістю працівнтків менше ніж 50 осіб функції служби можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.
Якщо кількість працівників менше ніж 20 осіб, роботодавець може залучати на договірних засадах сторонніх спеціалістів, які виконуватимуть функцій служби.
Функції та повноваження служби охорони психічного здоров’я та типове положення про неї затверджуватиме Кабмін.
► Стаття 18 встановлює, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити, окрім інструктажів, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії, навчання з питань охорони психічного здоровʼя.
► Стаття 158 КЗпП зазнає аналогічних змін. Законопроєкт доповнив її новими частинами:
Роботодавець створює службу охорони психічного здоров’я в порядку, визначеному законодавством. Кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров’я на робочому місці. |
Джерело: ВРУ