Домашня праця: діє новий закон

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Передбачено відповідальність роботодавця за безпечні умови праці

Домашня праця: діє новий закон

24 серпня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» від 25.04.2024 № 3680-IX (далі — Закон).

Інструктажі з питань охорони праці

Документ додав до Кодексу законів про працю (КЗпП) нову главу — XI-A «Регулювання праці домашніх працівників», яка:

  • визначає поняття домашньої праці та домашніх працівників;
  • закріплює їхній правовий статус та особливості його правового регулювання;
  • визначає обов'язкові умови трудового договору з домашніми працівниками.

Домашній працівник — це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем.

Домашня праця — це робота, яку працівник виконує для домогосподарства за трудовим договором.

З домашніми працівниками роботодавець укладає трудовий договір у письмовій формі у двох примірниках, що зберігає кожна зі сторін. 

Не вважається домашньою працею робота з обслуговування домогосподарства, яку працівник здійснює нерегулярно, але не більше ніж 40 годин на місяць.

Домашні працівники користуються всіма трудовими правами й гарантіями, передбаченими законодавством про працю, зокрема на безпечні та здорові умови праці.

Закон виклав у новій редакції частини другу та одинадцяту статті 153 КЗпП:

При використанні праці домашніх працівників сторони трудового договору мають створити належні, безпечні й здорові умови праці.

Домашній працівник має право відмовитися від важких робіт, робіт із шкідливими чи небезпечними умовами праці.

При використанні праці домашніх працівників роботодавець несе відповідальність за безпечність і належний технічний стан обладнання та засобів виробництва, що передає працівнику для виконання відповідної роботи.

Трудовий договір із домашнім працівником може передбачати додаткові, крім передбачених законодавством, права, гарантії, соціально-побутові пільги та взаємні зобов’язання сторін.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Місця для куріння

Як правильно визначати та облаштувати місця для куріння на підприємстві? Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства щодо куріння тютюнових виробів у заборонених місцях? Про визначення спеціальних місць для куріння на підприємстві та заборонені законом місця для куріння розповідаємо у статті.
44742

Наказ про своєчасне повідомлення про нещасні випадки

Про всі нещасні випадки, професійні захворювання, загоряння, пожежі та аварійні ситуації на підприємстві необхідно негайно сповістити безпосереднього керівника робіт, службу охорони праці підприємства або іншу уповноважену особу. Кого саме та в яких випадках сповіщати, визначте в наказі, зразок якого пропонуємо вам скачати.
21904

Інструкція з охорони праці при роботі на персональному комп’ютері

Діяльність більшості працівників сучасних професій у виробничій сфері пов’язана з використанням комп’ютерної техніки. Скачайте інструкцію з охорони праці при роботі на ПК та ознайомте з нею працівників. За потреби адаптуйте інструкцію до умов вашого підприємства.
77423

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
78607

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді