Інфостенд: Обов'язкові медогляди під час війни
Із 1 жовтня 2023 року увійшов у дію Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX (далі — Закон № 2573). Водночас втратив чинність Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII.
Закон № 2573, зокрема:
- вводить на законодавчому рівні поняття «громадське здоров’я»;
- визначає суб’єктів правовідносин у системі громадського здоров’я;
- визначає і розмежовує повноваження КМУ, МОЗ, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в системі громадського здоров’я;
- передбачає створення Координаційної ради з питань громадського здоров’я як постійного консультативно-дорадчого органу МОЗ;
- закладає основні засади кадрового, наукового та фінансового забезпечення системи громадського здоров’я тощо.
Засади обов’язкових медичних оглядів працівників визначає стаття 45 Закону № 2573:
- Працівники суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов’язану з обслуговуванням населення, а також працівники, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, повинні проходити обов'язкові попередні й періодичні медогляди. Періодичні медичні огляди проводяться за рахунок роботодавця.
- Дані про результати обов’язкових медоглядів працівників міститимуться в електронних медичних книжках в електронній системі охорони здоров’я.
- Позачергові медогляди проходитимуть:
- на вимогу посадових осіб органу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог санітарного законодавства у відповідній сфері;
- на прохання працівника, якщо він пов’язує погіршення стану свого здоров’я з умовами праці.
- Суб’єкти господарювання несуть відповідальність за організацію і своєчасність медичних оглядів, а також за допуск працівників до роботи без наявності медичного висновку згідно із законодавством.
- Працівників, які без поважних причин не пройшли у встановлений строк обов’язковий медогляд у повному обсязі, роботодавець відсторонює від роботи. Крім того, такі працівники можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Перелік видів діяльності, пов’язаних із обслуговуванням населення, для яких попередні й періодичні медогляди є обов’язковими, визначить МОЗ.
Положення Закону № 2573 також скасують необхідність отримувати Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи виробникам та імпортерам нехарчової продукції.
Джерело: Офіційний веб-портал ФПУ