Змінено Положення про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві

Спрощено механізм забезпечення потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві технічними засобами реабілітації, виготовленими за індивідуальним замовленням

 Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.06.2014 № 1 внесено зміни до Положення про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації потерпілих унаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою правління Фонду від 25.03.2008 № 23 (далі — Положення).

 Змінами, зокрема, встановлено, що забезпечення потерпілих апаратно-програмними комп’ютерними тифлокомплексами синтезу мови проводиться 1 раз на 5 років.

Спрощено механізм забезпечення потерпілого технічними засобами реабілітації, виготовленими за індивідуальним замовленням. Так, якщо потерпілий за висновком МСЕК або ЛКК закладу охорони здоров’я не може користуватися засобами пересування та іншими технічними засобами реабілітації серійного виробництва, він може бути забезпечений засобом пересування та іншими технічними засобами реабілітації, виготовленими за індивідуальним замовленням.

Положенням передбачено, що потерпілі можуть отримати, в разі потреби, від робочого органу виконавчої дирекції Фонду направлення на заміну протезного виробу за 1,5–2 місяці до закінчення строку його експлуатації. В окремих випадках за медичними показаннями можлива заміна протеза раніше встановленого строку за висновком ЛКК закладу охорони здоров’я. Згідно зі змінами до Положення — в інших випадках дострокова заміна протеза можлива за рішенням робочих органів виконавчої дирекції Фонду.

Постанова зареєстрована в Мін’юсті 08.07.2014 за № 781/25558, набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21316

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14362

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
643

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4843

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді