Безпечна експлуатація пічного опалення

Під час опалювального сезону збільшується кількість пожеж та нещасних випадків внаслідок неправильної експлуатації систем опалення. Для запобігання надзвичайним ситуаціям необхідно дотримуватися вимог безпеки під час улаштування та експлуатації опалювальних систем

Під час опалювального сезону збільшується кількість пожеж та нещасних випадків внаслідок неправильної експлуатації систем опалення. Для запобігання надзвичайним ситуаціям необхідно дотримуватися вимог безпеки під час улаштування та експлуатації опалювальних систем. Останнім часом зростає інтерес до пічного опалення приміщень, особливо із використанням твердого палива, вимоги до улаштування якого визначають:

  • розділ 6.8, додатки Т, У до ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування»;
  • розділ 5.2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 № 126.

Вимоги щодо улаштування та експлуатації будинкових вентиляційних димових каналів визначають Правила безпеки систем газопостачання України, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1997 № 254 (НПАОП 0.00-1.20-98).

Відповідно до підпункту 5.2.11 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 № 126, улаштовувати тимчасові печі у приміщеннях не дозволяється. Як виняток, коли є потреба установити тимчасові металеві та інші нетепломісткі печі у приміщеннях гуртожитків, адміністративних, громадських та допоміжних будинках підприємств, а також у житлових будинках та дачних домівках, на будівельних майданчиках, необхідно виконувати вказівки підприємств-виготовлювачів цих приладів, а також вимоги до відповідних систем постійного опалення.

Чистка вентиляційних каналів належить до робіт підвищеної небезпеки згідно з пунктом 50 Переліку робіт з підвищеною небезпеки, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15.

На роботи з обстеження, ремонту та чищення димарів, повітропроводів необхідно отримати дозвіл від територіальних органів Держгірпромнагляду відповідно до пункту 24 додатка 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107.

Читайте у повній версії статті «Безпечна експлуатація пічного опалення»  журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 10/2014:

  • організація експлуатації опалювальних печей;
  • обмеження застосування пічного опалення;
  • безпечна експлуатація димоходів тимчасових печей («буржуйок»), камінів;

а також категорії приміщень за вибухопожежною та пожежною небезпекою; допустимі умови мікроклімату на робочих місцях (в офісі, аудиторії) та багато іншого.

Перевірити знання за темою статті можна за практикумом-тестом.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114642

Що потрібно знати про цивільно-правовий договір на виробництві

Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
8797

Охорона праці під час простою підприємства

У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.
1466

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді