В умовах війни спростили порядок отримання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю

На виплати можуть розраховувати й ті працівники, які втратили роботу, але не встигли оформити звільнення

Які вимоги до роботи держслужбовців під час воєнного стану

Як організувати роботу працівників і підприємств під час воєнного стану

7 травня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21.04.2022 № 2220 (законопроєкт від 11.04.2022 № 7275, далі — Закон № 2220).

Закон № 2220 передбачає, зокрема, такі зміни у сфері зайнятості під час воєнного стану:

Статус безробітного надаватимуть з першого дня реєстрації без вимог до наявності підходящої роботи.

Внутрішньо переміщеним особам (ВПО) статус безробітного надаватимуть з першого дня реєстрації в центрі зайнятості та призначатимуть допомогу по безробіттю.

В умовах війни спростили порядок отримання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю Дізнайтеся, чи може ВПО працювати за сумісництвом, якщо на основному місці роботи оформили простій

ВПО, які не розірвали трудові відносини, також зможуть зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні за особистою заявою. Припинити трудовий договір вони зможуть в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця. Центр зайнятості повідомить про це роботодавця, ПФУ та ДПС, а дані про трудовий стаж отримає в держреєстрах. Датою звільнення вважатимуть наступний день після подання такої заяви.

Виплати допомоги по безробіттю нараховуватимуть без особистого відвідування центру зайнятості, якщо особа підтвердить статус безробітного не рідше ніж раз на 30 календарних днів будь-якими засобами комунікації, зокрема електронними.

Максимальний розмір допомоги по безробіттю не перевищуватиме 1,5 мінімальної зарплати, тобто — 9750 грн.

Виплату допомоги припинятимуть в разі, якщо безробітний понад 30 днів перебуває за кордоном.

Роботодавці зможуть подати заяву, щоб отримати або продовжити дію дозволу на застосування праці іноземців чи осіб без громадянства будь-яким засобом комунікації. Виняток — дозволи на застосування праці громадян рф та білорусі – їх потрібно погоджувати з СБУ.

Окремо в Законі № 2220 прописали особливості отримання допомоги по частковому безробіттю у разі втрати працівниками частини зарплати через те, що підприємство зупинило чи скоротило виробництво (виконання робіт, надання послуг) у період воєнного стану.

Закон № 2220 передбачає також додаткові економічні стимули для роботодавців, які працевлаштовують ВПО. Натомість ВПО, які хочуть розпочати власний бізнес, отримають фінансову допомогу від держави.

Також Уряд спростив реєстрацію в Державній службі зайнятості українців, що втратили роботу під час дії воєнного стану постановою КМУ від 29.04.2022 № 509. Особи, які не мають повного пакету документів для подачі заявки, зможуть стати на облік по безробіттю за спрощеною процедурою — через додаток або портал «Дія».

Олена Петровська

За матеріалами ВР

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 50% електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21291

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14325

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
625

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4838

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді