Регулювання роботи у нічний час

409

Запитання

Кого не можна залучати до роботи у нічний час?

Відповідь

Роботою у нічний час є зайнятість за графіком з 22 години до 6 години. При цьому вечірні години включають у себе проміжок часу з 18 до 22. На законодавчому рівні врегульовано тільки роботу в нічний час. Норм щодо вечірнього часу Кодекс законів про працю України не містить.

Яка документація з охорони праці має обов’язково бути на підприємстві

До роботи у нічний час не можна допускати:

  • вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;
  • осіб, молодших вісімнадцяти років;
  • інші категорій працівників, передбачені законодавством.

Особи з інвалідністю допускаються до роботи у нічний час лише за їх згодою та за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.

Залучати жінок до робіт у нічний час заборонено, окрім тих галузей народного господарства, де це спричинене особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Ця вимога не поширюється на підприємства, де зайняті лише члени однієї сім’ї.

Варто зауважити, що при роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу.

Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем. При цьому, якщо графік виходу на роботу (графік змінності) працівників передбачає роботу в нічний час, то її тривалість включається до тривалості зміни працівника.

Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Доплата за роботу у нічний час нараховується за підсумками кожного місяця незалежно від облікового періоду.

Джерело: Державна служба України з питань праці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення робочих днів

Щороку Кабмін видає розпорядження про перенесення робочих днів. Через військовий стан в Україні діють інші норми законодавства. Дізнайтеся, більше про них зі статті.
27523

Як правильно залучати працівників до надурочних робіт

Перш ніж навантажити працівників додатковою роботою, потрібно звіритися із законодавством, яке визначає порядок застосування надурочних робіт. Що змінилося під час воєнного стану — дізнайтеся зі статті.
12536

Тривалість робочого часу

Що таке нормальна тривалість робочого часу та в яких випадках встановлюється скорочена тривалiсть робочого часу, які норми тривалості робочого часу на 2023 рік? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з балансом робочого часу, — у статті.
41105