Випробування та вимірювання електрообладнання: хто проводить

5883

Запитання

Чи може підприємство, яке має власних електротехнічних працівників, проводити вимірювання та випробування електрообладнання? Чи це обов’язково має робити лабораторія?

Відповідь

Так, може.

Вимоги до випробування та вимірювання електрообладнання визначають:

  • глава 1.8 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міненерговугілля від 21.07.2017 № 476;
  • глава 13 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго від 25.07.2006 № 258 (далі — ПТЕЕС);
  • розділ 17 Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 06.10.1997 № 257 (НПАОП 40.1-1.01-97);
  • підрозділ 7.6 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4 (НПАОП 40.1-1.21-98).

Випробування та вимірювання електрообладнання: хто проводитьДізнайтеся, чи може підприємство самостійно перевіряти справність запобіжних клапанів

Випробування та вимірювання параметрів електрообладнання проводять атестовані лабораторії за програмами (методиками), які затвердив керівник споживача. На це вказує пункт 13.5 розділу VII ПТЕЕС.

Щоб провести випробування, до складу бригади, яка виконує ремонт або монтаж обладнання, можна залучати працівників налагоджувальних організацій або електролабораторії (п. 17.1.4 НПАОП 40.1-1.01-97).

Електричні випробування і електричні вимірювання обладнання заборонено проводити електротехнічним лабораторіям, які не мають відповідного дозволу (п. 7.6.1 НПАОП 40.1-1.21-98).

Роботодавець зобов’язаний отримати Дозвіл від Держпраці на проведення технічного огляду, випробування, експертного обстеження (технічного діагностування) устатковання напругою понад 1000 В. Підстава — пункт 1 додатка 2; пункт 8 додатка 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (далі — Порядок № 1107). Тобто, Порядок № 1107 не передбачає необхідність отримати Дозвіл від Держпраці на технічний огляд, випробування, експертне обстеження, технічне діагностування електрообладнання напругою до 1000 В.

Чинне законодавство не передбачає атестацію електротехнічної лабораторії. Національне агентство з акредитації України проводить перевірку компетентності лабораторії — добровільний аудит на відповідність вимогам міжнародного стандарту ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій». За його позитивними результатами видають Свідоцтво про відповідність системи вимірювань ДСТУ ISO 10012:2005 «Системи керування вимірюванням. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання».

Порядок проведення і оформлення результатів оцінювання вимірювальних можливостей суб’єктів господарювання конкретизує СОУ 74.9-02568182-004:2016 «Порядок оцінювання та визнання вимірювальних можливостей суб’єктів господарювання на добровільних засадах». Додаток А цього документа визначає форму Декларації вимірювальних можливостей.

СТОП порушенням вимог електробезпеки. Не допустіть помилок у роботі

Зверніть увагу! Випробування та вимірювання електрообладнання проводять за наявності повірених в установленому порядку засобів вимірювальної техніки. Вимоги до повірки цих засобів регламентують:

  • Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затверджений постановою КМУ від 04.06.2015 № 374;
  • Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджені наказом Мінекономрозвитку від 13.10.2016 № 1747;
  • Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затверджений наказом Мінекономрозвитку від 08.02.2016 № 193.

Отже, підприємство може самостійно проводити випробування та вимірювання електрообладнання для власних потреб. Умова — наявність повірених в установленому порядку засобів вимірювальної техніки.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Засоби індивідуального і колективного захисту від ураження електричним струмом

Для збереження життя та здоров’я працівників під час роботи з електрообладнанням, призначеним для загального користування, та електроустановками застосовують засоби індивідуального і колективного захисту від ураження електричним струмом.
68465

Організація навчання працівників з електробезпеки

Які існують форми навчання працівників, котрі обслуговують електроустановки споживачів, якими документами має бути врегульоване таке навчання. Більше про навчання та інструктаж працівників з електробезпеки — у статті.
19702

III група з електробезпеки

Рівень знань із електробезпеки визначає кваліфікаційна група працівника. Дізнайтеся про вимоги для присвоєння III групи з електробезпеки від експерта.
17150

Група з електробезпеки інженера з охорони праці

Робота інженера з охорони праці досить багатофункціональна і складна. Дізнайтеся, чи повинен інженер з охорони праці для виконання своїх обов'язків мати групу з електробезпеки?
10350

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
12808