Працівник не носить спецодяг. Чи можна його оштрафувати?
Запитання
Чи може роботодавець оштрафувати працівника, який не носить спецодяг?
Відповідь
Роботодавець не має права оштрафувати працівника, натомість може притягнути його до дисциплінарної відповідальності та відсторонити від роботи на вимогу служби охорони праці.
Забезпечуємо працівників засобами індивідуального захисту. Практичні поради
Роботодавець не повинен допускати до роботи працівників без необхідних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), а також у забруднених, несправних ЗІЗ або з простроченими строками періодичних випробувань. Підстава — пункт 12 розділу ІІІ Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджених наказом Мінсоцполітики від 29.11.2018 № 1804.
Працівники зобов’язані дотримувати правил внутрішнього трудового розпорядку, виконувати обов’язки, передбачені посадовими (робочими) інструкціями, інструкції з охорони праці та правила техніки безпеки.
▶ Інструкції з охорони праці та пожежної безпеки ◀
Невиконання вимог — порушення трудової дисципліни, за яке до працівника можна застосувати дисциплінарне стягнення:
1) догана;
2) звільнення.
Умова для звільнення — працівник систематично не виконує свої обов’язки. Підстава — стаття 147 Кодексу законів про працю України (КЗпП).
За кожне порушення трудової дисципліни можна застосувати одне дисциплінарне стягнення.
Коли обираєте вид стягнення, враховуйте ступінь тяжкості проступку, що вчинив працівник, і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і те, наскільки сумлінно працівник досі ставився до роботи (ч. 3 ст. 149 КЗпП).
Спеціалісти служби охорони праці в разі виявлення порушень охорони праці мають право вимагати відсторонити від роботи осіб, які не виконують вимог нормативно-правових актів з охорони праці (ст. 15 Закону про охорону праці).
Тож, якщо працівник із власної провини не використовує ЗІЗ, роботодавець може:
- видати наказ про відсторонення працівника;
- оголосити працівнику догану та, як наслідок, позбавити премії.
Роботодавець не має права застосовувати до працівників штрафні санкції, оскільки працівники не є учасниками господарських відносин.
До учасників відносин у сфері господарювання належать: суб’єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські й інші організації, які виступають засновниками суб’єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності (ст. 2 Господарського кодексу України).