Чи можна замінити молоко згущеним
Запитання
Який документ регламентує безплатну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці? Адже Порядок № 731 уже не застосовують. Чи можна замість молока видавати молоко незбиране згущене з цукром 8,5% жирності?
Відповідь
Ні, не можна.
Дійсно, Порядок безплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 16.12.1987 № 731/П-13, наразі не застосовують. Підстава — розпорядження КМУ «Про скасування, визнання такими, що втратили чинність, та такими, що не застосовуються на території України, деяких актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади з пожежної безпеки, охорони праці та санітарного законодавства» від 18.12.2017 № 1022-р.
Однак саму пільгу не скасували. Безплатну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, передбачає ст. 166 Кодексу законів про працю України, ст. 7 Закону «Про охорону праці».
Розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці
Які умови праці вважають шкідливими? Відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248, шкідливим є стан умов праці, за яких рівень впливу одного або більше факторів виробничого середовища та/або трудового процесу перевищує допустимий.
Чи видавати працівникам молоко або інші рівноцінні харчові продукти, кожне підприємство вирішує самостійно за результатами лабораторних досліджень умов праці на робочих місцях або атестації робочих місць за умовами праці. Роботодавець має забезпечити працівника безплатно молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами в достатній кількості, щоб відновити функціональний стан організму, здоров’я працівника, підтримати високий рівень працездатності та для профілактики професійних захворювань.
Чи можна замінити молоко іншими харчовими продуктами? Відповідь містить роз’яснення Головного санітарно-епідеміологічного управління МОЗ «Про допустиму заміну молока іншими продуктами харчування» від 15.05.1992 № 5.08.10/182. Документ дозволяє заміну молока іншими продуктами тваринного походження лише за умови повної відсутності його у торговельній мережі.
Візьміть до уваги, що 0,5 л молока відповідають:
- кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко, мацоні тощо) — 500 г;
- сир м’який — 100 г;
- сир твердий 24% жирності — 60 г;
- молоко сухе незбиране — 55 г;
- молоко згущене стерилізоване без цукру — 200 г;
- яловичина ІІ категорії (сира) — 90 г;
- риба нежирна (сира) — 90 г;
- яйце куряче — 2 шт.
Отже, молоко згущене стерилізоване з цукром не можна надавати на заміну молока. До того ж наразі молоко є в торговельній мережі в достатній кількості і в асортименті.