Чи можна замінити молоко згущеним

1940

Запитання

Який документ регламентує безплатну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці? Адже Порядок № 731 уже не застосовують. Чи можна замість молока видавати молоко незбиране згущене з цукром 8,5% жирності?

Відповідь

Ні, не можна.

Дійсно, Порядок безплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 16.12.1987 № 731/П-13, наразі не застосовують. Підстава — розпорядження КМУ «Про скасування, визнання такими, що втратили чинність, та такими, що не застосовуються на території України, деяких актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади з пожежної безпеки, охорони праці та санітарного законодавства» від 18.12.2017 № 1022-р.

Однак саму пільгу не скасували. Безплатну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, передбачає ст. 166 Кодексу законів про працю України, ст. 7 Закону «Про охорону праці».

Розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Які умови праці вважають шкідливими? Відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248, шкідливим є стан умов праці, за яких рівень впливу одного або більше факторів виробничого середовища та/або трудового процесу перевищує допустимий.

Чи видавати працівникам молоко або інші рівноцінні харчові продукти, кожне підприємство вирішує самостійно за результатами лабораторних досліджень умов праці на робочих місцях або атестації робочих місць за умовами праці. Роботодавець має забезпечити працівника безплатно молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами в достатній кількості, щоб відновити функціональний стан організму, здоров’я працівника, підтримати високий рівень працездатності та для профілактики професійних захворювань.

Чи можна замінити молоко іншими харчовими продуктами? Відповідь містить роз’яснення Головного санітарно-епідеміологічного управління МОЗ «Про допустиму заміну молока іншими продуктами харчування» від 15.05.1992 № 5.08.10/182. Документ дозволяє заміну молока іншими продуктами тваринного походження лише за умови повної відсутності його у торговельній мережі.

Візьміть до уваги, що 0,5 л молока відповідають:

  • кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко, мацоні тощо) — 500 г;
  • сир м’який — 100 г;
  • сир твердий 24% жирності — 60 г;
  • молоко сухе незбиране — 55 г;
  • молоко згущене стерилізоване без цукру — 200 г;
  • яловичина ІІ категорії (сира) — 90 г;
  • риба нежирна (сира) — 90 г;
  • яйце куряче — 2 шт.

Отже, молоко згущене стерилізоване з цукром не можна надавати на заміну молока. До того ж наразі молоко є в торговельній мережі в достатній кількості і в асортименті.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплата за шкідливі умови праці

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
27704

Молоко або інші рівноцінні харчові продукти за роботу із шкідливими умовами праці

Працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці законодавством передбачено безоплатну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів. Як організувати та документувати видачу молока на підприємстві — дізнайтеся у статті.
16947

Лікувально-профілактичне харчування працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці

Особи, які протягом тривалого часу працюють в умовах небезпечного або шкідливого впливу, потребують посиленого догляду за власним здоров’ям. Законодавство зобов’язує роботодавців вживати заходів для захисту робітників і покращення умов їх праці. Зокрема, робітникам, зайнятим на шкідливому виробництві, гарантується надання безоплатного спеціального лікувально-профілактичного харчування, що призначене для відновлення їх сил та зміцнення здоров’я.
13116

Право працівників аптек на безплатне отримання молока

Відповідно до законодавства працівники, зайняті на роботах із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, мають право на пільги та компенсації, зокрема на безплатну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів. За яких умов мають видавати молоко працівникам аптек, читайте у статті
957

Порядок видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів

На роботах, пов’язаних з виробництвом або застосуванням хімічних речовин, для підвищення опору організму несприятливим факторам виробничого середовища законодавством передбачено безплатне надання молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці
4804