Допуск орендаря на територію орендодавця

1721

Запитання

Як допустити орендаря на територію орендодавця? Хто має контролювати безпечну експлуатацію будівлі?

Відповідь

Витрати на охорону праці: оформлюємо правильно

Договірні відносини між орендарем та орендодавцем регулюють Господарський та Цивільний кодекси України (ГК; ЦК).

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності регулюють договори. Підприємства можуть вільно обрати предмет договору, визначити зобов’язання, інші умови господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству (ст. 67 ГК).

Договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладають у письмовій формі. Якщо цей договір укладають строком на три роки і більше, його має посвідчити нотаріус (ст. 793 ЦК). Щоб документально оформити передачу об’єкта оренди орендодавцем орендареві, уповноважені представники сторін підписують акт приймання-передачі основних засобів за формою № ОЗ-1, затвердженою наказом Мінстату «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29.12.1995 № 352.

Як орендувати державне й комунальне майно, визначає Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-XII (далі — Закон про оренду державного та комунального майна). Зокрема, він зазначає, як укладати договір оренди, а також умови, за відсутності яких цей договір можна визнати неукладеним. Такими істотними умовами є порядок контролю орендодавцем стану об’єкта оренди й обов’язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна (ст. 10 Закону про оренду державного та комунального майна).

Перевіряємо стан охорони праці на підприємстві. Перелік документів

Якщо у будівлі орендують приміщення, у договорі оренди необхідно визначити, як орендодавцю контролювати стан об’єкта оренди. Орендар відповідає за збереження майна орендодавця, зокрема наявних в орендованому приміщенні несучих конструкцій, місць загального користування у будівлі.

Орендар має погоджувати з орендодавцем конструктивні зміни, які можуть вплинути на технічний стан усієї будівлі. Орендодавець має запобігати діям орендаря, що можуть вплинути на загальний технічний стан будівлі.

Отже, організувати безпечну експлуатацію будівлі, у якій орендують приміщення, має орендодавець, якщо інше не передбачає договір оренди.

Договір оренди має містити порядок доступу на територію орендаря як у робочий час, так і у разі пожежі або інших надзвичайних ситуацій, а також повноваження та дії представників охорони. Не зайвим буде зазначити, як орендарю надавати орендодавцю інформацію про проведення будівельних та ремонтних робіт, пов’язаних із переобладнанням приміщень, власником яких є орендодавець. До того ж потрібно прописати відповідальність за недотримання вказаних положень.

Типовий договір оренди індивідуально визначеного майна (нерухомого або іншого), що належить до державної власності затверджений наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 № 1774.

Слід зазначити, що орендар та орендодавець мають регулювати питання про розмежування відповідальності щодо експлуатації будинкових інженерних мереж. Наприклад, межу експлуатаційної відповідальності електромережі встановлюють за згодою сторін. Якщо такої згоди немає, вона збігається з межею балансової належності (п. 1.1.2 розд. І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312).

Швидкий тест: на якому малюнку правильно зображено знак

«Куріння заборонено!»?

знаки пожежної безпекиМісця для курінняМісця для курінняМісця для куріння
Варіант 1Варіант 2Варіант 3Варіант 4

Всі варіанти допустимі

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1503

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59350

Яким має бути режим праці та відпочинку водіїв на підприємстві

Робота, пов’язана з керуванням транспортними засобами, вимагає підвищеної концентрації уваги, що часто призводить до надмірного емоційного та нервового напруження. Тому так важливо правильно урегулювати робочий час та час відпочинку водіїв.
41054