Непрацездатність та нероботоздатність

1698

Запитання

У чому відмінність між непрацездатним і нероботоздатним працівником?

Відповідь

Хвороба і непрацездатність — поняття не тотожні. Якщо захворювання призвело до незначних функціональних порушень, за сприятливих умов праці хворий може бути працездатним. А от якщо умови його праці будуть несприятливі, він втратить працездатність.

Між працездатністю та роботоздатністю є суттєва різниця:

  • працездатність – можливість працювати за своєю чи іншою професією;
  • роботоздатність — можливість виконувати взагалі будь-які види робіт.

Непрацездатність — порушення функцій організму людини, що спричинені захворюванням або травмою, які перешкоджають виконувати роботи на виробництві без погіршення стану здоров’я.

Залежно від тривалості та характеру порушень непрацездатність може бути:

  • з тимчасовою втратою працездатності або постійною;
  • тривалою;
  • стійкою (інвалідність).

За ступенем порушень:

  • повною;
  • частковою.

Тимчасову повну непрацездатність при загальносоматичному захворюванні засвідчують двома основними документами — листком непрацездатності та довідкою про непрацездатність.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
9908

Доплата за шкідливі умови праці 2025

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
1093

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
46220