Зміни в оплаті лікарняних сумісникам: коли діятимуть
Запитання
Чи діє норма щодо оплати лікарняних працівника за основним місцем роботи й за сумісництвом?
Відповідь
Питання оплати листків непрацездатності для працівників, які працюють за сумісництвом, зазнало змін. Цього року право на лікарняні для сумісників повертається.
Чи потрібен медогляд суміснику, який виконує роботи з підвищеною небезпекою
Право сумісників отримувати допомогу по тимчасовій втраті працездатності як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом відновлює Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 № 4158-IX (далі —Закон № 4158).
Зміни, які Закон № 4158 вніс до статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), набувають чинності з 04 квітня 2025 року. До цієї дати сумісники отримуватимуть лікарняні за старими правилами.
Докоадніше про норми Закону № 4158Лікарняні оплачуватимуть за основним місцем роботи і сумісництвом
Порядок оплати лікарняних сумісникам
До 04 квітня 2025 р. | Із 04 квітня 2025 р. |
Оплата лікарняного за рахунок ПФУ — лише за одним з місць роботи: основним або за сумісництвом. Отримати виплату лікарняних за сумісництвом працівник може, лише коли відсутня така допомога за основним місцем роботи. Якщо працівник на час настання страхового випадку мав декілька робочих місць за сумісництвом, отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності можна лише за одним із них. Працівник повинен надати роботодавцю вмотивоване рішення про відмову в призначенні страхових виплат за основним місцем роботи. Виняток: допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виплачується страхувальникам як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Підстава —лист ПФУ від 18.06.2024 №24884-33720/К-03/8-2800/24. | Лікарняний оплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом — для страхових випадків, які настануть з 04.04.2025. Потерпілий отримує допомогу по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100%, якщо він перебуває у трудових відносинах з іншими страхувальниками (зокрема здійснює підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працює на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку. Підстава — зміни, внесені Законом № 4158 до абзацу 3 частини 3 статті 36 Закону № 1105. |
Документи, необхідні для призначення страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, наводить пункті 1 статті 23 Закону № 1105.
Нагадаємо: зараз використовують електронні та паперові листки непрацездатності.
Якщо страховий випадок оформлений паперовим лікарняним, то підставою для призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності за сумісництвом є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.
Відмітка про засвідчення копії листка непрацездатності складається зі:
- слів Згідно з оригіналом;
- найменування посади;
- підпису особи, яка засвідчує копію, її імені та прізвища;
- дати засвідчення копії.