Для забезпечення збереження здоров'я працівників в умовах опромінення має бути передбачений комплекс заходів безпеки, що запобігають забрудненню повітря робочої зони, поверхонь робочих приміщень і навколишнього середовища.
Питання організації та проведення робіт з відкритими джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ) регламентовані наказом МОЗ «Про затвердження державних санітарних правил «Основні санітарні правила радіаційної безпеки України» від 02.02.2005 № 54 (далі — Санітарні правила).
Усі роботи з використанням відкритих ДІВ поділяють на три класи залежно від групи радіаційної небезпеки радіонуклідів і активності на робочому місці. Санітарними правилами передбачено вимоги до проведення робіт кожного класу.
Приміщення, в яких здійснюються такі роботи, поділяють на 3 зони:
- 1 зона — приміщення, які не обслуговуються. В них розташовуються технологічне обладнання та комунікації, які є основними джерелами випромінювання та радіоактивного забруднення.
- 2 зона — приміщення періодичного обслуговування персоналом, призначена для ремонту забрудненого обладнання, тимчасового зберігання сировини тощо.
- 3 зона — приміщення постійного перебування персоналу протягом усієї зміни. У цій зоні розташовуються адміністративні та службові приміщення, медпункт, майстерні, склади тощо.
Для того, щоб не відбувалося виносу радіоактивних забруднень, між зонами облаштовують санітарний шлюз.
Дотримуючись вимог організації та проведення робіт з відкритими ДІВ, зменшується можливість нанесення шкоди здоров’ю працівників.
За інформацією Управління Держпраці в Івано-Франківській області