Як зменшити ризики від роботи в холодних умовах

Автор
редактор стрічки новин порталу «Служба охорони праці»
Держпраці закликає працівників і роботодавців приділяти особливу увагу безпеці праці в зимовий період

Як зменшити ризики від роботи в холодних умовахРобота в холодних умовах є особливим викликом для працівників багатьох галузей, як-от: будівництво, сільське господарство, транспорт, енергетика, логістика, а також для людей, що працюють у відкритих просторах або у спеціалізованих холодних приміщеннях. Низька температура  ускладнює виконання завдань і негативно впливає на здоров’я та безпеку працівників.

Як організувати роботу на відкритих територіях в осінньо-зимовий період

Для того щоб організм функціонував нормально,  важливо підтримувати постійну температуру тіла на рівні +36,6 °C. Холод порушує тепловий баланс, що може призвести до проблем зі здоров’ям, особливо якщо врахувати вплив низької температури, вітру та вологості.

Низькі температури знижують чутливість і спритність пальців, що створює ризик під час виконання точних завдань. Довготривале перебування на холоді призводить до втрати м’язової сили, затвердіння суглобів і зниження психічної активності. Усі ці фактори збільшують кількість нещасних випадків.

Основні ризики під час роботи в холоді:

  1. Гіпотермія. Настає, коли температура тіла падає нижче норми. Симптоми: тремтіння, сплутаність свідомості, втомлюваність.
  2. Обмороження. Ураження тканин шкіри, найчастіше пальців, вух, носа. У важких випадках можливе постійне пошкодження чи ампутація.
  3. Зниження продуктивності. Холод уповільнює фізичну активність, знижує чутливість кінцівок і когнітивні здібності, збільшуючи ризик нещасних випадків.
  4. Травматизм. Замерзлі поверхні підвищують ймовірність падінь та інших травм.
  5. Серцево-судинні проблеми. Тривалий вплив холоду може спричинити спазм судин і підвищити ризик серцевих нападів.

Для того щоб зменшити ризики для працівників, які виконують роботи на холоді, забезпечте їх утепленим спецодягом, іншими ЗІЗ, теплими приміщеннями, організуйте графік роботи з урахуванням перерв на обігрів і відпочинок. 

Рекомендації для роботи на холоді:

  • Одяг. Багатошаровий одяг із теплоізоляційними й водонепроникними матеріалами.
  • Перерви для обігріву та відпочинку. Регулярні перерви у теплому приміщенні, гарячі напої.
  • Командна робота. Виконання робіт групами для оперативної допомоги у разі небезпеки.
  • Технічні засоби. Використання обігрівачів і вентиляції у приміщеннях.
  • Навчання. Розпізнавання ознак обмороження, інформування про ризики.
  • Медичний контроль. Регулярні огляди для виявлення працівників із підвищеним ризиком.

Як зменшити ризики від роботи в холодних умовах Нові працівники повинні поступово адаптуватися до роботи в холоді. 

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Держпраці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
176168

Правила пожежної безпеки

Основним нормативно-правовим актом з питань пожежної безпеки є Правила пожежної безпеки в Україні. Які саме вимоги пожежної безпеки встановлені в Правилах, що потрібно знати роботодавцям, аби не потрапити під дію штрафів, — відповіді у статті.
80126

Враховуємо небезпечні та шкідливі виробничі фактори

Вплив небезпечних та шкідливих виробничих факторів на працівників може бути різним залежно від типу фактора, його інтенсивності та тривалості дії. Роботодавець зобов’язаний усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори або мінімізувати їхній вплив до гранично-допустимих значень, встановлених у санітарних нормах, правилах і нормативно-технічній документації. Які вирізняють шкідливі виробничі фактори та засоби захисту від них — далі у статті.
247016

Використання дронів для покращення безпеки на підприємствах

Із розвитком технологій дрони на підприємстві стали важливим інструментом для покращення безпеки. Безпілотні літальні апарати мають великий потенціал у сфері моніторингу, охорони та управління ризиками. Дізнайтеся, для чого можна використовувати дрони на підприємстві? Чи можливе формування безпечного середовища на робочому місці за допомогою дронів?
623

Заходи безпеки та порядок дій під час ускладнення погодних умов

Ускладнення погодних умов, такі як сильні снігопади, хуртовини, дощі, тумани чи температурні коливання, можуть створювати серйозні ризики для працівників, особливо для тих, хто працює на вулиці або в умовах, що залежать від погодних умов. Роботодавці мають запланувати свої дії під час ускладнення погодних умов таким чином, щоб гарантувати належні умови праці, виконуючи відповідні заходи безпеки під час ускладнення погодних умов.
787

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді