Зареєстровано законопроект щодо забезпечення захисту працівників від морального переслідування на робочому місці

3 червня 2014 року у парламенті зареєстровано законопроект № 4997 «Про забезпечення захисту від морального переслідування на робочому місці», яким пропонується, зокрема, визначити форми такого переслідування і правила відшкодування потерпілим моральної шкоди.

3 червня 2014 року у парламенті зареєстровано законопроект № 4997 «Про забезпечення захисту від морального переслідування на робочому місці», яким пропонується, зокрема, визначити форми такого переслідування і  правила відшкодування потерпілим моральної шкоди.

Моральне переслідування на робочому місці визначається законопроектом як рішення, дії чи бездіяльність з боку роботодавця та/або працівника (групи працівників), спрямовані проти працівника (групи працівників), що характеризуються створенням ворожої, принизливої або образливої робочої обстановки та метою або наслідком яких є порушення права на повагу до трудової честі та гідності, створення загрози професійній кар’єрі або стану здоров’я.

Розробники законопроекту визначили такі форми морального переслідування на робочому місці:

  • професійні утиски;
  • психологічні утиски;
  • соціальна ізоляція всередині організації;
  • підбурювання до морального переслідуванню на робочому місці.

Якщо закон приймуть, то роботодавцю необхідно буде інформувати працівника під підпис перед початком роботи не лише про умови майбутньої праці, але й про процедуру захисту права на повагу до трудової честі та гідності та відшкодування моральної шкоди у разі морального переслідування на робочому місці.

Працівникові пропонується надати можливість призупинити виконання своїх трудових обов'язків і одночасно звернутися зі скаргою, якщо він вважає, що моральне переслідування на робочому місці створює серйозну небезпеку і робить неможливим продовження роботи. При цьому час вимушеного прогулу підлягатиме оплаті у повному обсязі. Але необгрунтоване призупинення роботи буде вважатися порушенням трудової дисципліни і загрожувати дисциплінарною відповідальністю.

Також законопроектом пропонується встановити, що колективні договори мають передбачати:

- заборону морального переслідування на робочому місці і підбурювання до таких дій;

- заборону кар'єрного зростання за допомогою застосування різних форм морального переслідування на робочому місці;

- матеріальне заохочення працівників за створення сприятливого психологічного клімату на підприємстві.

Для забезпечення належного захисту визначено конкретний розмір моральної шкоди для осіб, визнаних судом потерпілими від морального переслідування на робочому місці, а саме 10 мінімальних заробітних плат, які стягуватимуться у судовому порядку.

Автор законопроекту нагадує, що Україна ратифікувала Європейську соціальну хартію і серед іншого взяла на себе зобов'язання виконувати п. 2 ст. 26, яка закріплює право на гідне ставлення на роботі, зокрема, з метою забезпечення ефективного здійснення права працівників на захист їх честі і гідності на роботі.

Інформджерело — портал «Гаряча лінія кадровика»

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21316

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14362

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
643

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4843

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді