За словами заступника Голови ФПУ Сергія Українця, робота над остаточною редакцією законопроекту тривала протягом останніх двох місяців. Проект Трудового кодексу України (далі — ТК) вже зареєстрований у Верховній Раді за № 1658 і попередньо підтриманий як профспілками, так і роботодавцями, Міністерством соціальної політики, а 4 лютого 2015 року — і членами Комітету ВР з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.
Виступаючи на засіданні, Сергій Українець привернув увагу народних депутатів до того, що профспілки на етапі опрацювання нового ТК запропонували гармонізувати його з нормами міжнародного трудового права, які прописані у Конвенціях Міжнародної організації праці, а також у Статуті МОП. Наприклад, в жодному попередньому проекті ТК не було визнано, що праця не є товаром, а це один з фундаментальних принципів сучасного трудового законодавства. Далі — принцип обов’язкової оплати за будь-яку виконану працю. У нашому нині діючому законодавстві поки що допускаються норми, коли праця не завжди оплачується. Наступне — принцип рівної оплати за однакову працю, ким би вона не була виконана, а також свобода на об’єднання, гарантування права на страйк і такі непорушні речі як принцип верховенства права, відповідно до якого людина, її права і свободи визнаються найвищими цінностями і визначають зміст діяльності держави.
Головним для профспілок є те, щоб у трудовому законодавстві були чітко визначені права усіх сторін трудових взаємовідносин. Норми мають бути виписані таким чином, щоб працівник був максимально захищеним, у т. ч. завдяки діяльності профспілок.
Однією з найважливіших новацій, передбачених проектом ТК, є обов’язковість укладання трудового договору у письмовій формі з усіма працівниками, у т. ч. прийнятими на роботу до набрання чинності ТК.
Проектом ТК передбачається, що він набере чинності з 01.08.2015.
Нагадаємо, що 11.02.2015 Федерація профспілок України закінчує збір зауважень і пропозицій роботодавців та громадськості до проекту Трудового кодексу.