Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах

Автор
юрист-практик, експерт з питань охорони праці
Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах є обов’язковою для виконання всіма працівниками підприємства й поширюється на всі приміщення та кабінети підприємства. У ній встановлено основні вимоги до забезпечення пожежної безпеки в будівлі. Завантажте зразок інструкції, розроблений експертом, та за потреби адаптуйте документ до умов вашого підприємства.

Галузь застосування

1.1. Інструкція з пожежної безпеки в кабінетах і приміщеннях розроблена відповідно до:

 • Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI;
 • Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417;
 • Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4.

1.1. Інструкція є обов’язковою для виконання всіма працівниками підприємства, поширюється на всі приміщення та кабінети підприємства і встановлює основні вимоги до забезпечення в них пожежної безпеки.

Михайло Чемерис експерт із питань домедичної допомоги, директор ліцею №208 м.Києва, вчитель медико-санітарної підготовки
У статті — рекомендації експерта, як правильно надати домедичну допомогу потерпілим з опіками, термоінгаляційним ушкодженням дихальних шляхів, отруєнням чадним газом унаслідок пожежі. Візьміть їх на озброєння, адже в умовах війни кількість пожеж збільшилася в рази

Загальні вимоги пожежної безпеки

2.1. Загальні положення

2.1.1. Будь-яке перепланування, технологічне переоснащення, зміна функціонального призначення приміщень дозволене лише за наявності проєктної документації, яка пройшла попередню експертизу на відповідність нормативним актам з питань пожежної безпеки та отримала позитивні результати в органах державного пожежного нагляду.

2.1.2. Меблі та устаткування мають розміщатися так, щоб забезпечити вільний евакуаційний прохід до виходу з приміщення (не менше 1 м).

2.1.3. Евакуаційні шляхи та виходи слід завжди утримувати вільними, нічим не захаращеними. У разі накопичення горючих відходів (використаного паперу, картону тощо) їх слід прибирати у спеціально відведені сміттєзбірники.

2.1.4. Електромережі, електроприлади та апаратура повинні експлуатуватися тільки у справному стані з урахуванням вказівок і рекомендацій заводів-виробників. У разі пошкоджень електромереж, вимикачів, розеток та інших електроприладів слід негайно вимкнути їх і вжити необхідних заходів щодо приведення до пожежобезпечного стану.

2.1.5. Документи, папір та інші горючі матеріали слід зберігати на відстані, не менше 1 м від електрощитів, електрокабелів, дротів (0.5 м – від світильників, 0.25 м – від приладів опалення).

Завантажуйте інструкції з охорони праці та пожежної безпеки

2.1.6. Шляхи евакуації, що не мають природного освітлення, за наявності в приміщенні людей, повинні постійно освітлюватись електричним світлом.

2.1.7. Електрощити мають бути оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

2.1.8. Встановлення на горючі основи (конструкції) електророзеток, вимикачів, перемикачів та інших подібних пристроїв допускається тільки з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за їхні габарити не менш ніж на 10 см.

2.1.9. Засоби протипожежного захисту слід утримувати у справному стані. Всі працівники зобов’язані вміти користуватися наявними вогнегасниками, іншими первинними засобами пожежогасіння та внутрішніми пожежними кранами, знати місця їхнього розташування. Відстань від найвіддаленішого місця приміщення до найближчого вогнегасника не повинна перевищувати 20 м.

2.1.10. Пожежні сповіщувачі повинні функціонувати цілодобово і постійно утримуватися в чистоті. До них потрібно забезпечити вільний доступ. Відстань від складованих матеріалів і устаткування до сповіщувачів повинна бути не менша ніж 0,6 м.

2.1.11. У приміщеннях, які після закінчення роботи замикаються і не контролюються черговим персоналом, з усіх електроустановок та електроприладів, а також з мереж їх живлення повинна бути відключена напруга (за винятком чергового освітлення, протипожежних та охоронних установок, а також електроустановок, що за вимогами технології працюють цілодобово).

Протипожежні заходи на підприємствах енергетики

Вимоги пожежної безпеки до утримання приміщень та кабінетів

3.1. Приміщення підприємства потрібно своєчасно очищати від сміття, відходів і постійно утримувати в чистоті.

3.1. Розміщення у приміщеннях меблів та обладнання необхідно здійснювати таким чином, щоб забезпечувався вільний прохід до дверей у випадку евакуації персоналу. Навпроти дверного отвору слід залишати прохід шириною не менше 1 м.

3.2. Евакуаційні шляхи (проходи, коридори, вестибюлі, сходові марші тощо) і виходи також повинні нічим не захаращуватися.

3.3. Не допускається знімати з дверей пристрої для самозачинення, зберігати інвентар та різні матеріали у тамбурах виходів, у шафах (нішах) для інженерних комунікацій, зачиняти двері на замки та інші пристрої, які тяжко відчинити зсередини.

3.4. У разі необхідності встановлення металевих ґрат на вікнах приміщень, в яких перебувають люди, вони повинні відчинятися, розсуватися або зніматися.

3.5. Пожежні крани, які є в приміщенні, повинні бути укомплектовані пожежними рукавами і стволами. Рукави необхідно утримувати сухими та приєднаними до крана і ствола.

Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах Про заходи пожежної безпеки

3.6. Пожежні шафи, де розміщуються крани, повинні мати отвори для провітрювання, вони мають бути опломбовані. На дверцятах пожежних шаф із зовнішнього боку після літерного індексу «ПК» вказується порядковий номер крана та номер телефону виклику пожежної служби.

3.7. Згідно з вимогами Правил пожежної безпеки в Україні всі приміщення повинні бути забезпечені необхідною кількістю вогнегасників, які встановлюються в легкодоступних і помітних місцях.

3.8. Горища, підвальні приміщення та інші технічні приміщення повинні використовуватися лише за призначенням, без застосування для їх утеплення легкозаймистих матеріалів. Вхідні двері цих приміщень слід утримувати зачиненими, із зазначенням місцезнаходження ключів від них.

Інструкція про заходи пожежної безпеки у службових приміщеннях

У службових приміщеннях заборонено:

4.1. Влаштовувати тимчасові електромережі, застосовувати саморобні некалібровані плавкі вставки в запобіжниках та саморобні подовжувачі.

4.2. Прокладати електричні дроти безпосередньо по горючій основі, експлуатувати світильники зі знятими розсіювачами.

4.3. Експлуатувати кабелі та дроти із пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією.

4.4. Застосовувати для опалення приміщення нестандартне електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання.

4.5. Використовувати вимикачі та штепсельні розетки для розвішування на них одягу або інших предметів, обгортати електролампи й світильники папером, заклеювати ділянки з електропроводкою горючими матеріалами.

4.6. Користуватися електричними чайниками, мікрохвильовими печами, прасками та іншими приладами (крім спеціально відведених та обладнаних місць), залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’ютери, інше електроустаткування тощо, порушувати правила експлуатації електроприладів.

4.7. Захаращувати підходи до засобів пожежогасіння, використовувати пожежні кран-комплекти й пожежний інвентар не за призначенням.

4.8. Використовувати для зберігання документів, різних предметів та інвентарю шафи (ніші) інженерних комунікацій.

4.9. Курити в приміщеннях (крім спеціально відведених місць, обладнаних урнами та попільничками з негорючого матеріалу).

4.10. Проводити зварювальні та інші вогневі роботи без оформлення відповідного дозволу (наряду-допуску).

4.11. Прибирати приміщення і прати одяг із застосуванням бензину, газу та інших легкозаймистих речовин, а також відігрівати замерзлі труби паяльною лампою та іншими засобами із застосуванням відкритого вогню.

4.12. Залишати неприбраними промаслені обтиральні матеріали.

4.13. Складувати в приміщеннях товари побутової хімії, легкозаймисті та горючі речовини, вогненебезпечні матеріали (фарби, розчинники, лаки, балони з газом тощо).

Забезпечення пожежної безпеки після закінчення роботи

5.1. Після закінчення робочого дня працівники повинні навести лад на своєму робочому місці, зачинити вікна та від’єднати від електроживлення прилади і обладнання, яким вони користувалися (настільні лампи, комп’ютери, вентилятори, побутові кондиціонери, зволожувачі повітря тощо). Виняток становить електроустаткування, яке відповідно до технологічних вимог має працювати цілодобово.

5.2. Прибрати в металеві ящики обтиральні матеріали, щільно зачинивши їх кришками. Перенести такі матеріали у спеціально відведені за межами будівель місця, забезпечені негорючими збірниками з кришками, які щільно зачиняються.

5.3. Відповідальний за пожежну безпеку у приміщенні після закінчення роботи повинен оглянути його, переконатися у відсутності порушень, що можуть призвести до пожежі, перевірити відключення електроприладів, обладнання, освітлення.

Дії працівників у разі виникнення пожежі

6.1. У разі виникнення пожежі дії працівників мають бути спрямовані на створення умов щодо убезпечення людей, збереження матеріальних цінностей, їх евакуацію та рятування.

6.2. Працівник, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів, підвищення температури у приміщенні тощо), зобов’язаний:

 • негайно повідомити телефоном про пожежу пожежний підрозділ ДСНС, при цьому чітко вказати адресу об’єкта, кількість поверхів у будівлі, місце виникнення пожежі, наявність у ній людей, а також назвати своє прізвище і посаду;
 • за необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо);
 • сповістити працівників про пожежу, розпочати самому і залучити інших осіб до евакуації людей та матеріальних цінностей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;
 • сповістити про пожежу керівництво підприємства та пожежну охорону (за її наявності);
 • організувати зустріч пожежних підрозділів, вжити заходів до гасіння пожежі з використанням наявних вогнегасників та інших засобів пожежогасіння.

6.3. Керівник підприємства (особа, яка його заміщує) повинен:

 • перевірити, чи викликані пожежно-рятувальні підрозділи (за необхідності потрібно продублювати повідомлення);
 • забезпечити гасіння пожежі та евакуацію людей до прибуття пожежних підрозділів, використовуючи для цього всі наявні сили і засоби;
 • організувати належну зустріч пожежних підрозділів, надання їм допомоги під час локалізації і ліквідації пожежі, виведення за межі небезпечної зони працівників та інших осіб, які не беруть участі в евакуації людей і ліквідації пожежі, а також перевірку наявності евакуйованих з будівлі працівників;
 • за необхідності здійснити заходи щодо від’єднання електропостачання від джерела живлення, зупинити системи вентилювання (за винятком пристроїв протидимного захисту);
 • забезпечити дотримання техніки безпеки працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі, попередити їх про можливий обвал конструкцій, дію токсичних продуктів горіння і підвищеної температури, ураження електрострумом;
 • організувати евакуацію матеріальних цінностей з небезпечної зони, попередньо визначивши місця їх складування, і забезпечити, за потреби, їхню охорону.

*Наведена інструкція з пожежної безпеки у кабінетах і приміщеннях доступна для скачування одним файлом на початку статті.

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді