Пожежні гідранти на підприємстві
Нормативне регулювання
Пунктом 1.15 Правил пожежної безпеки в Україні (затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417; далі — Правила № 1417) встановлено, що на території об’єкта площею понад 3 га на в’їздах (виїздах) повинні бути встановлені схеми території, в яких вказується розміщення:
- будівель;
- водойм;
- гідрантів;
- пірсів та градирень;
- під’їздів пожежних автомобілів до них.
Пожежі гідранти — це спеціальне водозабірне оснащення, яке зазвичай встановлюється в колодязях водопроводів та використовується для набору води пожежними машинами.
Правила № 1417 забороняють стоянку транспорту у наскрізних проїздах будівель, на відстані менше 10 м від в'їзних воріт на територію об’єктів, менше 5 м від пожежних гідрантів, забірних пристроїв вододжерел, пожежного обладнання обладнання та інвентарю, на поворотних майданчиках тупикових проїздів. У перелічених місцях мають розміщуватися відповідні заборонні знаки. При цьому пожежні гідранти і водойми повинні мати під’їзди з твердим покриттям.
Як облаштувати та утримувати внутрішній протипожежний водогін
Вимоги до пожежних гідрантів
Пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. У разі відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів або зменшення тиску мережі нижче за потрібний необхідно повідомляти про це пожежно-рятувальним підрозділам.
Відповідальними за технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, є відповідні служби, які утримують ці мережі водопроводу. На території підприємств відповідальність покладається на власників або орендарів. Також власник об’єкта, або інша особа, у користуванні якої він перебуває, має забезпечувати вільний доступ до пожежних кранів (гідрантів) у будь-яку пору року.
На стінах будівель та споруд, навпроти яких встановлено гідрант, прикріплюють табличку (вона має бути об’ємна зі світильником або плоска із застосуванням світловідбивних покриттів). На табличці зазначають: символи пожежного гідранта (ПГ) і цифрові значення, що вказують відстань у метрах від покажчика до гідранта. Крім того, на ній пишуть внутрішній діаметр трубопроводу в міліметрах. Буква Т на табличці вказує, що гідрант розташований на тупиковій водопровідній мережі, буква К — кільцевій.
Що потрібно знати про знаки пожежної безпеки на підприємстві
Профілактичне обслуговування та ремонт гідрантів
Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України (затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.95 № 30, далі — Правила № 30) врегульовано, що профілактичне обслуговування мережі проводять два рази на рік. Зокрема здійснюються такі роботи: у колодязях і камерах — очищення і відкачування води, сколювання льоду в горловинах, профілактичне обслуговування розтрубних та фланцевих з’єднань, розгонка шпинделів засувок, перевірка дії байпасів, регулювання електроприводів, огляд вантузів та інших приладів та пристроїв, перевірка роботи пожежних гідрантів зі встановленням на них стандера, а також у разі необхідності — заміна скоб, ремонт драбин, зміна кришок.
До капітального ремонту на мережі, зокрема, належать роботи з заміни гідрантів, водорозбірних колонок, засувок, поворотних затворів, вантузів, іншого обладнання або їх зношених частин.
На комунікаціях систем водопостачання та водовідведення повинні вказуватися:
- діаметр, довжина, матеріал та рік прокладання труб;
- повне обладнання і номери колодязів (камер) з геодезичними відмітками ґрунту, труби чи лотка;
- пожежні гідранти;
- аварійні випуски;
- споживацькі приєднання та їх реєстраційні номери.
Так скеровує пункт 2.6.6 Правил № 30.
Облік пожежних гідрантів
Ведення обліку пожежних гідрантів передбачено п. 9.5.19 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Відповідальні особи мають завести облікові картки на пожежні гідранти, в яких вказати:
- їх номер;
- місце знаходження;
- дату встановлення;
- всі види проведеного обслуговування.