Пожежні гідранти на підприємстві

UA RU
Автор

Лідньов Анатолій

юрист-практик, експерт з питань охорони праці
При пожежі треба діяти швидко, тому важливо, щоб пожежне обладнання було справним, а доступ до нього — вільним. У статті розповімо про вимоги до утримання пожежних гідрантів, які зобов’язані знати власники підприємств, на території яких вони встановлені.

 

Нормативне регулювання

Пунктом 1.15 Правил пожежної безпеки в Україні (затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014  № 1417; далі — Правила № 1417) встановлено, що на території об’єкта площею понад 3 га на в’їздах (виїздах) повинні бути встановлені схеми території, в яких вказується розміщення:

 • будівель;
 • водойм;
 • гідрантів;
 • пірсів та градирень;
 • під’їздів пожежних автомобілів до них.

Пожежі гідранти — це спеціальне водозабірне оснащення, яке зазвичай встановлюється в колодязях водопроводів та використовується для набору води пожежними машинами.

Правила № 1417 забороняють стоянку транспорту у наскрізних проїздах будівель, на відстані менше 10 м від в'їзних воріт на територію об’єктів, менше 5 м від пожежних гідрантів, забірних пристроїв вододжерел, пожежного обладнання обладнання та інвентарю, на поворотних майданчиках тупикових проїздів. У перелічених місцях мають розміщуватися відповідні заборонні знаки. При цьому пожежні гідранти і водойми повинні мати під’їзди з твердим покриттям.

Як облаштувати та утримувати внутрішній протипожежний водогін

Вимоги до пожежних гідрантів

Пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. У разі відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів або зменшення тиску мережі нижче за потрібний необхідно повідомляти про це пожежно-рятувальним підрозділам.

Відповідальними за технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, є відповідні служби, які утримують ці мережі водопроводу. На території підприємств відповідальність покладається на власників або орендарів. Також власник об’єкта, або інша особа, у користуванні якої він перебуває, має забезпечувати вільний доступ до пожежних кранів (гідрантів) у будь-яку пору року.

 

На стінах будівель та споруд, навпроти яких встановлено гідрант, прикріплюють табличку (вона має бути об’ємна зі світильником або плоска із застосуванням світловідбивних покриттів). На табличці зазначають: символи пожежного гідранта (ПГ) і цифрові значення, що вказують відстань у метрах від покажчика до гідранта. Крім того, на ній пишуть внутрішній діаметр трубопроводу в міліметрах. Буква Т на табличці вказує, що гідрант розташований на тупиковій водопровідній мережі, буква К — кільцевій.

Пожежні гідранти Що потрібно знати про знаки пожежної безпеки на підприємстві

Профілактичне обслуговування та ремонт гідрантів

Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України (затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.95 № 30, далі — Правила № 30) врегульовано, що профілактичне обслуговування мережі проводять два рази на рік. Зокрема здійснюються такі роботи: у колодязях і камерах — очищення і відкачування води, сколювання льоду в горловинах, профілактичне обслуговування розтрубних та фланцевих з’єднань, розгонка шпинделів засувок, перевірка дії байпасів, регулювання електроприводів, огляд вантузів та інших приладів та пристроїв, перевірка роботи пожежних гідрантів зі встановленням на них стандера, а також у разі необхідності — заміна скоб, ремонт драбин, зміна кришок.

Увага!

Ремонт пожежних гідрантів повинен бути виконаний протягом доби з моменту виявлення несправності. Про виявлену несправність та закінчення ремонту гідранта виробник зобов’язаний сповістити органи пожежної охорони.

До капітального ремонту на мережі, зокрема, належать роботи з заміни гідрантів, водорозбірних колонок, засувок, поворотних затворів, вантузів, іншого обладнання або їх зношених частин.

На комунікаціях систем водопостачання та водовідведення повинні вказуватися:

 • діаметр, довжина, матеріал та рік прокладання труб;
 • повне обладнання і номери колодязів (камер) з геодезичними відмітками ґрунту, труби чи лотка;
 • пожежні гідранти;
 • аварійні випуски;
 • споживацькі приєднання та їх реєстраційні номери.

Так скеровує пункт 2.6.6 Правил № 30.

Облік пожежних гідрантів

Ведення обліку пожежних гідрантів передбачено п. 9.5.19 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Відповідальні особи мають завести облікові картки на пожежні гідранти, в яких вказати:

 • їх номер;
 • місце знаходження;
 • дату встановлення;
 • всі види проведеного обслуговування.

 

 

Центральна частина статичний блок 2