Обов’язкові медогляди працівників молочно-товарної ферми
Для кого обов'язковий медичний огляд
Попередній та періодичні медичні огляди мають проходити працівники, зайняті на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. Організовує та оплачує їх роботодавець. Також він повинен організовувати проведення щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (ст. 169 Кодексу законів про працю України, КЗпП; ст. 17 Закону України «Про охорону праці від 14.10.1992 № 2694-XII).
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затверджений постановою КМУ від 23.05.2001 № 559 (далі – Перелік №559).
Відповідно до пункту 28 Перелік №559 працівники суб’єктів господарювання, що займаються розведенням, вирощуванням і реалізацією тварин мають пройти обов’язковий профілактичний медичний огляд. Це такі працівники:
тваринник — це фахівець з розведення і утримання сільськогосподарських тварин, який здійснює прибирання і технічні процедури, проводить вигул і догляд, бере участь у лікуванні захворювань худоби, а також догляд за молодняком;
працівники тваринницьких ферм;
працівники цехів виготовлення кормів;
оператори машинного доїння;
оператори штучного запліднення тварин;
доярки (дояри).
Скачайте повністю зразок наказу
Хто відноситься до працівників тваринницьких ферм
Особливості праці членів фермерських господарств визначає Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV (далі — Закон № 973).
Головою фермерського господарства (ФГ) є його засновник або інша визначена в Статуті особа (ч. 1 ст. 4 Закону № 973).
Питання щодо трудових відносин у ФГ регулює стаття 27 Закону № 973. Трудові відносини у ФГ базуються на праці його членів. Якщо є виробнича потреба, ФГ має право залучати до роботи інших громадян за трудовим договором (контрактом). Тобто законодавство не допускає можливості бути одночасно членом ФГ і найманим працівником. У статті 27 Закону № 973 йдеться про наймання інших громадян за потреби, а не самонаймання.
Такої думки дотримуються й Мін’юст та Держнаглядпраці в роз’ясненні «Щодо застосування положень статті 3 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973, в частині правомірності оформлення трудових відносин шляхом укладання трудового договору з членами (головою) фермерського господарства» від 05.12.2007, 14.12.2007 № 21-46-846, 013-1866-3.
Трудові відносини членів ФГ регулюють у Статуті, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), — у законодавстві України про працю.
Трудові договори з головою і членами фермерського господарства не укладають, заробітну плату вони не отримують. Тому відсутні підстави для внесення у штатний розпис посади голови господарства та його заступника, який є членом фермерського господарства. Особливості праці таких осіб визначають у Статуті.
Всі інші наймані працівники за посадами внесеними у штатний розпис є працівниками фермерського господарства — тваринницької ферми, отже підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затверджений постановою № 559.
Наприклад, такими працівниками будуть особи, що працюють на посадах:
- «лікар ветеринарної медицини» (код КП 2232.2);
- «лаборант (ветеринарна медицина» (код КП 3212);
- «інженер-технолог з виробництва та переробки продукції тваринництва» (код КП 2213.2).
Для організації медичного огляду працівників керуйтеся наказом МОЗ «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб» від 23.07.2002 № 280.
Примітка. Звісно, має значення структура підприємства з тваринною фермою, якщо це велике підприємство з різними сферами діяльності з централізованою бухгалтерією, різними маркетинговими та економічними підрозділами, які не задіяні у розведенні, вирощуванні та безпосередній реалізації тварин – немає сенсу щорічно направляти таких працівників на медичні огляди.