Домедична допомога потерпілому в ДТП

Автор
експерт із питань домедичної допомоги, директор ліцею № 208 м. Києва, вчитель медико-санітарної підготовки
Якщо сталася ДТП, діяти треба швидко, але обережно. Адже перше правило надання домедичної допомоги — не нашкодь самому собі. Як надати домедичну допомогу потерпілому в дорожньо-транспортній пригоді та при цьому не наразитися на небезпеку самому — у рекомендаціях від експерта.

Домедична допомога — невідкладні дії та організаційні заходи, спрямовані на врятування та збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я, що здійснюються на місці події особами, які не мають медичної освіти.

Кожен працівник має знати, як надається домедична допомога постраждалим внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі — домедична допомога при дтп), особливо якщо підприємство має власні транспортні засоби, перевозить не лише вантажі, а й працівників.

image26

Як проводити службове розслідування ДТП

Домедична допомога при ДТП. Нормативні вимоги

Перевізник повинен організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод. Так скеровує стаття 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III.

Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при дорожньо-транспортних пригодах затверджений наказом МОЗ від 16.06.2014 № 398, у 2022 році втратив чинність. Натомість наказом МОЗ України від 09.03.2022 № 441 затверджено порядки надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах. Зокрема, для надання домедичної допомоги при ДТП стануть у пригоді:

  • порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на пошкодження хребта;
  • порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на травму голови;
  • порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на перелом кісток кінцівок та інші.

Для зручності у статті новодимо простий алгоритм, який допоможе діяти правильно, якщо ви стали свідком ДТП.

Домедична допомога потерпілому в ДТП Домедична допомога для цивільних осіб

Алгоритм надання домедичної допомоги при дорожньо транспортних пригодах

Під час надання домедичної допомоги під час ДТП дотримуйтеся такого порядку дій.

1. Огляньте місце події

Надавайте допомогу лише за умови, що це безпечно для вас. Власна безпека — пріоритет. Для цього огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує.

Власний транспортний засіб слід припаркувати на безпечній відстані від місця події і так, щоб він не заважав під’їзду до місця ДТП автомобілям екстрених служб. Увімкніть аварійні вогні, коли виходитимете з машини — не забудьте зачинити її. Надягніть світловідбивний жилет, гумові рукавички, візьміть автомобільну аптечку та за потреби — вогнегасник.

Якщо ви залишили автомобіль на проїзній частині, виставте знак аварійної зупинки — на відстані не менше ніж 20 м у межах населеного пункту і 40 м — за його межами.

Насамперед огляньте місце події на наявність небезпечних речовин — паливно-мастильних рідин і газів. Якщо з пошкодженого транспортного засобу витікає пальне, його двигун продовжує працювати або наявне задимлення — є загроза вибуху!

Якщо автомобіль стоїть під ухилом, потрібно заблокувати колеса за допомогою каміння, дошок або інших підручних предметів, щоб попередити його рух. Однак іноді варто дочекатися професійних рятувальників, а самому відійти на безпечну відстань та подбати про безпеку довколишніх — попередити їх про загрозу.

Якщо внаслідок ДТП є потерпілі, незалежно від їх стану та кількості, одразу викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, Національну поліцію, за потреби — пожежно-рятувальну службу. Зателефонуйте хоча б до однієї зі служб і дайте відповіді на всі запитання диспетчера. Іншим службам повідомлять про ДТП автоматично.

Намагайтесь якомога точніше вказати місце ДТП — від цього залежить, як швидко прибуде професійна допомога.

Володимир Костриця заступник начальника служби безпеки та надзвичайних ситуацій КП «Київпастранс» з охорони праці, представник Всеукраїнської громадської організації «Громадський комітет транспортної безпеки»
Смертність на дорогах могла б бути значно нижчою, якби водії володіли навичками домедичної допомоги потерпілим та мали аптечку з необхідними медичними засобами.

2. Дістаньтеся до потерпілого

Наближайтеся до травмованого так, щоб уникнути загроз для вашого і його життя. Оберіть такий напрямок руху, щоб потерпілий не повертав голову у ваш бік — перебувайте у його полі зору.

Відчиніть двері біля водія та вимкніть двигун його транспортного засобу, стабілізуйте автомобіль за допомогою ручного гальма або підкладіть під колеса блоки. Інколи відчинити двері можна лише з середини, попередньо вибивши скло. Щоб його уламки додатково не травмували потерпілого, вибивати скло слід не на водійських дверцятах, а на пасажирських — за водієм.

3. Надайте домедичну допомогу

Спершу оцініть стан свідомості потерпілого. Для цього перевірте, чи він реагує на ваш голос — скажіть йому щось голосно й чітко.

Щоб стабілізувати шийний відділ хребта, зафіксуйте голову травмованого руками до підголовника сидіння. Цю процедуру ліпше виконувати двом особам: перша — притуляє голову з частиною шиї і грудного відділу хребта до підголовника сидіння, а друга — із заднього сидіння фіксує голову руками до підголовника.

Домедична допомога потерпілому в ДТП

Завдяки такому положенню потерпілого вдасться уникнути ускладнень, пов’язаних із можливим ушкодженням хребта, також це дасть змогу безперешкодно дістатися до замка запалювання та ручного гальма.

Якщо є масивні кровотечі, зупиніть їх. Ознаки таких кровотеч — пульсуючий струмінь крові, велика пляма крові, що розтікається, біля потерпілого, значне просякання кров’ю одягу. У разі кровотечі з кінцівок використовуйте кровоспинний джгут з автомобільної аптечки або саморобний — зроблений із міцної тканини або інших підручних матеріалів.

Якщо кровотеча з пахвинної, пахвової ділянки чи шиї, затампонуйте рану за допомогою стерильного перев’язувального матеріалу. На невеликі поранення достатньо накласти бинтову стискувальну пов’язку.

Перевірте прохідність дихальних шляхів. Якщо потерпілий у свідомості і розмовляє, цього можна не робити. Якщо ж він непритомний, перевірте і за потреби очистіть дихальні шляхи — для цього відкрийте його рот. Однак це можна робити тільки після того, як стабілізували шийний відділ хребта. Під час відкриття рота або інших дій голова потерпілого не має рухатися!

Перевірте наявність і частоту периферичного пульсу на променевій артерії протягом 10 с. Нормальна частота пульсу від 60 до 100 ударів за хвилину. За вивільнених дихальних шляхів перевірте, чи потерпілий дихає. Вислухайте дихання своїм вухом біля вуст потерпілого протягом 10 с. У нормі за цей час має бути 2-4 дихальні рухи. Якщо травмований не дихає і у нього немає пульсу, екстрено евакуюйте його з транспортного засобу та розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Після того, як перевірили пульс і дихання, ретельно огляньте потерпілого у салоні транспортного засобу та знайдіть та забинтуйте усі рани, які можуть загрожувати його життю. До них належать:

  • травми обличчя, які можуть заблокувати прохідність дихальних шляхів;
  • травми грудної клітки, які можуть впливати на дихання потерпілого;
  • будь-які не зупинені до цього кровотечі.

Якщо на потерпілому зайнявся одяг, щоб зупинити процес горіння та уникнути опіків, припиніть доступ повітря. Для цього накрийте травмованого щільною тканиною (одягом), потім протягом 20 хв охолодіть обпечену ділянку зволоженою водою тканиною. Якщо обпечені верхні кінцівки, зніміть ювелірні прикраси. Після появи набряку це вже зробити не вдасться! Місця опіків накрийте стерильною марлевою серветкою.

Захистіть потерпілого від переохолодження — накрийте його термоковдрою на поліетиленовій основі або іншою ковдрою чи одягом.

Як надати домедичну допомогу, якщо потерпілих декілька

4. Евакуюйте потерпілого з транспортного засобу

Якщо загроз для життя немає, евакуюють травмованого з транспортного засобу або місця події працівники екстрених служб. Доки вони прибудуть, надавайте допомогу у салоні транспортного засобу.

Якщо пошкоджений транспортний засіб задимівся або загорівся, з нього витікають паливно-мастильні матеріали або наявна інша небезпека — виникає загроза для життя потерпілого.

У такому випадку екстрено евакуюйте травмованого з пошкодженого транспорту. Якщо потерпілий у свідомості, відчиніть двері автомобіля, візьміть його за передпліччя і витягніть із машини. Ваш помічник має підхопити потерпілого за ноги та допомогти перенести його в безпечне місце.

Якщо травмований непритомний, коли захоплюватимете його за передпліччя, міцніше тримайте йому голову і затискайте підборіддя.

Коли вилучатимете потерпілого через задні двері, дійте аналогічно.

За підозри у травмованого травми хребта евакуюйте його з транспортного засобу лише в крайньому випадку.

За травми живота або стегна покладіть потерпілого на спину, а його ноги зігніть.

Якщо травмований втратив багато крові, покладіть його на щось м’яке, а ноги підніміть.

За сильного удару грудної клітки покладіть потерпілого на бік.

Правильно надана домедична допомога постраждалим внаслідок ДТП допоможе врятувати життя та здоров'я потерпілого!

Відповідальність за ненадання допомоги під час ДТП

Чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність за ненадання домедичної допомоги потерпілому. Підстава — стаття 135 «Залишення в небезпеці» та 136 «Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані» Кримінального кодексу України.

Не лише водії автотранспорту у сфері перевезень зобов’язані володіти навичками домедичної допомоги й надавати її особі у невідкладному стані. Певні обов’язки мають і водії автотранспортних засобів (пп. «г», «ґ» п. 2.10 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306).

У разі причетності до ДТП водій зобов’язаний надати домедичну допомогу потерпілим, викликати екстрену (швидку) медичну допомогу. Якщо немає змоги вжити зазначених заходів, водій має звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я. Якщо виконати вказані дії неможливо, водій повинен відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом.зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді