Режим роботи в цеху для сушіння зерна

412

Запитання

На підприємстві, яке виготовляє комбікорми, створили цех для сушіння зерна. Працівників направили на навчання, офіційно їх оформили, але директор хоче запровадити роботу «доба через дві». Чи законно так робити?

Відповідь

Режим роботи належить до чинників, що характеризують напруженість праці. Відповідно до розділу 5 таблиці додатка 16 «Класи умов праці за показниками напруженості праці» Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ України 08.04.2014 № 248, режим праці з тривалістю робочого дня понад 8 годин та тризмінна робота (з роботою в нічну зміну) зараховують до шкідливих умов праці класу 3.1, а нерегулярну змінність із роботою в нічний час, роботу виключно в нічну зміну — шкідливих умов праці класу 3.2.

Як визначити тривалість роботи із шкідливими умовами праці

Оскільки роботи з тривалістю зміни понад 8 год. та вахтовий метод зараховують до складних випадків умов праці, то ці умови праці мають оцінювати з урахуванням показників професійної захворюваності, функціонального стану організму та захворюваності за даними облікової медичної документації працівника.

Відповідно до п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці України від 20.07.1984 № 213, при змінних роботах тривалість змін понад 8 год. 15 хв. можуть запроваджувати з дозволу міністерства (відомства), погодженого з відповідним центральним (комітетом) профспілки або радою профспілок.

Наголосимо, що зміна режиму роботи працівника належить до істотних змін умов праці, з якими працівник має бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці (ст. 32 Кодексу Законів про працю України).

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення робочих днів

Щороку Кабмін видає розпорядження про перенесення робочих днів. Через військовий стан в Україні діють інші норми законодавства. Дізнайтеся, більше про них зі статті.
27483

Як правильно залучати працівників до надурочних робіт

Перш ніж навантажити працівників додатковою роботою, потрібно звіритися із законодавством, яке визначає порядок застосування надурочних робіт. Що змінилося під час воєнного стану — дізнайтеся зі статті.
12532

Тривалість робочого часу

Що таке нормальна тривалість робочого часу та в яких випадках встановлюється скорочена тривалiсть робочого часу, які норми тривалості робочого часу на 2023 рік? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з балансом робочого часу, — у статті.
41075