Безпека працівників стане обов'язком роботодавця

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

В Україні готуються нові правила охорони праці: Верховна Рада планує ухвалити Закон про безпеку та здоров’я працівників, який запроваджує ризикоорієнтований підхід та європейські стандарти. Дізнайтесь, як зміняться обов’язки роботодавців і працівників.

Охорона праці жінок в УкраїніОтримайте зразки документів про роботу у весняно-літній період

Верховна Рада наближається до ухвалення в другому читанні урядового проєкту Закону про безпеку та здоров'я працівників на роботі (реєстр. №10147), який запроваджує ризикоорієнтований підхід у сфері безпеки та здоров'я працівників та гармонізує національне законодавство з європейськими стандартами.

Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів вже рекомендував парламенту ухвалити цей законопроєкт у другому читанні та в цілому. Законопроєкт спрямований на формування нової національної системи запобігання професійним ризикам через впровадження на законодавчому рівні ризикоорієнтованого підходу та імплементацію положень Директиви Ради 89/391/ЄЕС від 12 червня 1989 року щодо запровадження заходів, покликаних заохочувати до покращення безпеки та охорони здоров'я працівників на роботі.

Проєкт закону передбачає низку важливих нововведень:

  • запровадження нової національної системи запобігання виробничим ризикам, заснованої на принципах оцінювання, контролю ризиків та управління ними, як це передбачено у розвинених країнах Європи;

  • встановлення мінімальних вимог щодо безпеки та здоров'я працівників та обов'язковість регулярного оцінювання роботодавцем ризиків, що можуть виникнути на конкретному робочому місці, а також розробки та впровадження заходів для їх усунення або мінімізації;

  • визначення на рівні закону ключових термінів і понять, яких досі бракувало в українському законодавстві, зокрема таких як «інцидент», «професійний ризик», «оцінювання ризиків», «робоче місце», «шкідливі та небезпечні професійні фактори», «аудит системи безпеки та здоров'я працівників», «експертна організація» та інші.

Очікується, що ухвалення закону створить сучасну та ефективну систему управління охороною праці, яка підвищить рівень безпеки на робочих місцях та знизить рівень виробничого травматизму.

Як підготуватися до нових вимог?

Роботодавцям уже зараз варто розпочати підготовку до змін, переглянувши внутрішні політики, навчальні програми для працівників, системи оцінювання ризиків і аудиту безпеки.

Слідкуйте за оновленнями, щоб не пропустити остаточного ухвалення закону та вчасно адаптуватися до нових правил.

Джерело: Telegram Тарас Мельничук: КМУ ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
38092

Режим праці влітку у спекотних умовах

Під час спекотної погоди роботодавці зобов’язані забезпечити працівникам безпечні умови праці. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
50684

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
696

Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом

Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1 допоможе оформити факт нещасного випадку на підприємстві. Як заповнювати форму акта Н-1, які дані потрібно вказати, скільки років зберігати документ, яким органам надіслати — далі у статті.
138602

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
178746

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді