Чи мають право фізичні особи-підприємці на матеріальне забезпечення від ФСС з ТВП

Чи мають право фізичні особи-підприємці, які займаються незалежною професійною діяльністю та працюють, відповідно, не за трудовим договором на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за рахунок ФСС з ТВП?

Чи мають право фізичні особи-підприємці, які займаються незалежною професійною діяльністю та працюють, відповідно, не за трудовим договором на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за рахунок ФСС з ТВП?

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи.

Статтею 18 Закону № 1105 визначено коло осіб, які підлягають страхуванню в зв’язку із тимчасовою втратою працездатності. До них, зокрема, відносяться особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання.

Законом № 1105 передбачено таке право для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно — займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, але за умови сплати страхових внесків до ФСС з ТВП на добровільних засадах.

У випадку, якщо фізичні особи-підприємці, які займаються незалежною професійною діяльністю, виявляють бажання бути застрахованими особами у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування в зв’язку із тимчасовою втратою працездатності, то обов’язковою умовою буде укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з органами Державної фіскальної служби за місцем проживання. Особливості укладення, зміни та припинення договору про добровільну участь визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Згідно Закону № 1105 у разі настання страхового випадку, застраховані особи мають право на такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок ФСС з ТВП як: 

• допомога по тимчасовій непрацездатності (в т.ч. догляд за хворою дитиною);

• допомога по вагітності та пологах;

• допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);

• оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21339

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14368

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
652

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4845

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді