Всесвітній день охорони праці

UA RU
Автор
юрист-практик, експерт з питань охорони праці
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2024 та як організувати День охорони праці на підприємстві.

Загальна інформація

За рішенням Міжнародної організації праці (далі — МОП) 28 квітня щоріно відзначають Всесвітній день охорони праці.

Пройдіть тест і перевірте, чи пам'ятаєте ви історію свого професійного свята

МОП — одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 2024 році їй виповниться 105 років. Свою діяльність вона спрямовує на підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці.

Ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Лише у 2003 році Всесвітній день охорони праці отримав свою сучасну назву.

У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів  державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.

В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають велиної шкоди обороноздатності країни та економіці. Не достатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві. Це — постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися. Цю думку важливо донести до всіх, хто відповідає за життя та здоров'я працівників, і День охорони праці — гарна нагода для цього.

Всесвітній день охорони праці 2024

Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці, і цю ініціативу підтримує Україна. З урахуванням обраної теми підприємства розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Їх масштаб та наповенння залежать від розмірів підприємства й кількості працівників.

МОП підготує кілька матеріалів до Всесвітнього дня охорони праці 2024 року, зокрема звіт, рекламні матеріали. Також запланований глобальний захід за участю експертів і запрошених доповідачів від урядів, роботодавців і працівників. Учасники зберуться щоб обговорити, як захистити працівників і відповісти на цей глобальний виклик.

Новий девіз 

«Вплив зміни клімату на безпеку та гігієну праці» (The impacts of climate change on occupational safety and health). 

Зміна погодних умов значно впливає на сферу праці, особливо на безпеку та здоров’я працівників. Приклади професійних ризиків, які посилюються зі зміною клімату, включають тепловий стрес, ультрафіолетове випромінювання, забруднення повітря, великі промислові аварії, екстремальні погодні явища, збільшення трансмісивних захворювань і підвищений вплив хімічних речовин.

Як відзначати День охорони праці 2024 на підприємстві

При плануванні проведення Дня охорони праці орієнтуйтеся на Національний план спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму на 2024 рік та План заходів з відзначення Дня охорони праці у 2024 році, затверджені Міжвідомчою робочою групою з питань розробки узгодження спільних дій щодо зменшення рівня незадекларованої праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань (далі — Міжвідомча робоча група).

Національний план визначає інформаційні та інспекційні заходи, які проводитиме Держпраці із залученням інших державних органів.

План заходів з відзначення Дня охорони праці передбачає низку заходів, спрямованих на привернення  уваги та підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці, зокрема — проведення онлайн-конкурсу «Мистецтво безпеки праці», інформаційних кампаній, масових заходів круглого столу тощо.

Держпраці закликає керівників підприємст дотримуватися цього плану, однак при плануванні кількості заходів та їхнього масштабу потрібно враховувати розмір підприємства і кількість працівників. Так, на великих підприємствах доцільно провести Тиждень охорони праці.

Для того щоб організовано провести День або ж Тиждень охорони праці, керівник підприємства має видати наказ про проведення заходів і затвердити відповідний план та кошторис. У наказі вказують цілі, підготовчі заходи, тематику, строки та відповідальних осіб. План потрібний для того, щоб усі працівники легко орієнтувалися, де, коли та які заходи проводитимуть.

Важливо правильно розрахувати тривалість заходів. Для цього потрібно врахувати місце розташування структурних підрозділів. Якщо вони розміщені на великій відстані один від одного, необхідно збільшите час на заходи, щоб охопити всі підрозділи.

Проблемні питання та круглі столи варто проводити не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками — так вони відчують, що про їхню безпеку дійсно дбають. Крім того, зворотний зв’язок від працівників допоможе визначити причини наявних проблем.

Якщо заплановані конкурси, потрібно забезпечити учасникам допомогу у підготовці, наприклад надати перелік документів, на підставі яких складені запитання для тестування.

Всесвітній день охорони праці  Як упровадити ефективний поведінковий аудит безпеки на підприємстві

Важливо розмістити на інформаційних стендах роздатковий матеріал — пам’ятки, буклети тощо. Крім того, ефективним каналом поширення інформації можуть стати корпоративні платформи та ЗМІ.

Програма заходів до Дня охорони праці має враховувати сучасні реалії та умови воєнного стану. Тому, щоб підвищити ефективність комунікації в умовах економії часу та нестабільного режиму роботи, потрібно підготувати найбільш актуальну й цінну інформацію. Її варто подати в такому вигляді:

  • максимально короткий текст;
  • максимум візуалізації;
  • доступна мова;
  • яскраві ілюстрації тощо.

Підсумки проведених заходів бажано обговорити на нарадах або висвітлити в корпоративних ЗМІ. Так працівники зможуть оцінити необхідність і ефективність Дня охорони праці та в майбутньому братимуть активну участь у відповідних заходах.

Заходи до Всесвітнього дня охорони праці

Наводимо орієнтовний перелік заходів, які можна провести до Дня охорони праці на підприємстві:

  • конкурс малюнку для сімей працівників «Охорона праці очима дітей – 2024». Головна мета конкурсу – звільнити дитячий розум від думок, що спричиняють стрес, проявити фантазію та привернути увагу дітей до власної безпеки;
  • спортивні змагання серед працівників. Фізична активність позитивно впливає на психічний та емоційний стан людини та допомагає боротися зі стресом під час війни;
  • відвідування сімей працівників підприємства, які загинули на виробництві або отримали каліцтво (надайте їм продуктові набори та матеріальну допомогу).

Також можна провести практичні заняття з безпеки праці на робочих місцях, де працівники зможуть отримати відповіді на проблемні питання, що виникають.

Які теми були раніше

Незважаючи на повномасштабне російське вторгнення в Україну тисячі підприємств продовжують функціонувати, долаючи щоденні ризики та випробування. Організувати охорону праці в умовах воєнного стану — відповідальне та надскладне завдання. Тож 2023 рік пройшов під гаслом: «Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип та право на роботі» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).

У 2022 році тема Дня ОП звучала так: «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я» (Act together to build a positive safety and health culture).

Міжнародна організація праці вирішила присвятити Всесвітній день охорони праці 2021 стратегіям зміцнення національних систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), посиленню життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам. Його гасло — «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи — інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР» (World Day for Safety and Health at Work 2021 — Anticipate, prepare and respond to the crisis — Invest in resilient OSH systems).

У 2020 році на девіз Дня охорони праці вплинуло поширення коронавірусної інфекції COVID-19: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». До початку пандемії МОП планувала присвятити День ОП 2020 іншій проблемі — «Насильство і домагання у сфері праці» (Violence and Harassment in the World of Work). Однак зрештою тему Дня ОП було змінено. 

Девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2019 році — «Безпечне та здорове майбутнє праці». Вибір теми обумовлений викликами та змінами у сфері праці, які відбулися внаслідок розвитку технологій та під дією нових демографічних, глобалізаційних, кліматичних і інших чинників.

У 2018 році Всесвітній день охорони праці та Всесвітній день боротьби з дитячою працею припали на час проведення спільної кампанії з охорони праці молодих працівників та припинення використання дитячої праці. Отже, тема Всесвітнього дня охорони праці звучала так: «Захищене і здорове покоління».

Заходи до Всесвітнього дня охорони праці 2018 року були спрямовані на те, щоб показати надзвичайну важливість вирішення проблем молодих працівників та покращення їх становища на роботі. На думку представників МОП, треба не лише сприяти належній зайнятості молоді, але й об’єднувати ці зусилля з боротьбою проти експлуатації дитячої праці на небезпечних видах робіт.

У 2017 році головною темою Всесвітнього дня охорони праці стала «Оптимізація збору та використання даних з охорони праці». Девіз 2016 року — «Стрес на робочому місці: колективний виклик».

Проблеми неформальної економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму в умовах повномасштабної війни наносять невиправної шкоди обороноздатності країни та економіці. Подолати ці явища самостійно не під силу жодному державному органу. Тільки поєднавши зусилля  всіх сторін соціального діалогу можливо досягти прогресу у зниженні рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві.
зниженні рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві.


зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді