Психологічна допомога потерпілому внаслідок надзвичайної ситуації

Автор
експерт із питань домедичної допомоги, директор ліцею № 208 м. Києва, вчитель медико-санітарної підготовки
Через тривожні події, як-от війни, стихійні лиха, нещасні випадки, пожежі, люди можуть втратити свої домівки або близьких, стати відокремленими від сім’ї та громади, стати свідками насильства, руйнування чи смерті. Дізнаймося, як надати таким людям першу психологічну допомогу

Аварії, катастрофи, стихійні лиха, терористичні акти, воєнні дії тощо спричиняють сильний стрес. При цьому нервове напруження призводить до руйнування психічного здоров’я. У разі надзвичайних ситуацій до приїзду фахівців важливо вміти правильно надавати потерпілим не лише домедичну допомогу, а й психологічну.

Закон України про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану

Як організувати роботу працівників і підприємств під час воєнного стану

Якою може бути реакція на надзвичайну ситуацію

Основні найбільш тяжкі для психіки реакції людей, які опинилися в екстремальній ситуації:

 • страх;
 • марення і галюцинації;
 • апатія;
 • ступор;
 • рухове збудження;
 • нервове тремтіння;
 • агресія;
 • істерика;
 • плач;
 • паніка.

Як надати психологічну допомогу потерпілому

Як надавати психологічну допомогу потерпілим внаслідок надзвичайної ситуації, визначає Порядок надання психологічної підтримки постраждалим при надзвичайній ситуації, затверджений наказом МОЗ від 16.06.2014 № 398.

Перед тим, як надавати психологічну допомогу:

 • переконайтеся у відсутності небезпеки на місці події для себе і потерпілого. По змозі перенесіть потерпілого в безпечне місце. Якщо це зробити неможливо, викличте рятувальників;
 • огляньте потерпілого та за потреби надайте йому домедичну допомогу.

Увага! Викличте на місце події бригаду екстреної медичної допомоги, поліцію, аварійно-рятувальну службу. Зателефонуйте хоча б до однієї зі служб. Іншим службам повідомлять про надзвичайну ситуацію автоматично

Коли надаватимете психологічну допомогу, головне — не втрачайте самовладання! Якщо ви не впевнені у власних силах — покличте тих, хто зможе допомогти, а самі підтримайте потерпілого морально. Не виконуйте дій, у користі яких ви сумніваєтеся.

Як діяти за різних реакцій потерпілого

Як надати психологічну допомогу ізольованому потерпілому

Психологічна підтримка особливо необхідна у ситуації, коли людина внаслідок екстремальної події опинилася ізольованою. Це може статися у завалі при техногенних катастрофах, обстрілах і землетрусах, в автомобілі — під час дорожньо-транспортної пригоди, на дереві чи даху будинку — при повені. У такій ситуації дуже важливо розмовляти з потерпілим, щоб він відчував зв’язок із зовнішнім світом. Говоріть із ним голосно, повільно й чітко. Дайте рекомендації, як йому поводитися. Забороніть потерпілому виконувати дії із самозвільнення, порадьте максимально зекономити сили — дихати через ніс повільно й неглибоко. Заспокойте потерпілого тим, що професійна допомога вже їде.

Як корегувати рівень стресу в організмі за допомогою вправ

Коли ми відчуваємо виклик і загрозу, нервова система реагує викидом гормонів, які готують тіло до прийняття надзвичайних заходів. Організм людини переживає стрес.

Наводимо кілька вправ, які допоможуть контролювати рівень стресу, коли ви відчуваєте, що більше не можете впоратися з ним.

Таємний таппінг

Це вправи, де задіяні останні фаланги пальців на правій і лівій руках. Натискаючи великим пальцем на фаланги, ми стимулюємо нервові закінчення. Ці імпульси пригнічують активність амигдали (мигдалеподібного тіла) — мозкового центру, який відповідає за тривожність. Натискайте на подушечки кожного пальця, поки не відчуєте, що заспокоїлися.

Метелик

Схрестіть долоні, зачепившись великими пальцями, на кшталт метелика. Прикладіть долоні до грудей і по черзі легенько й ритмічно пристукуйте по ключиці. Через внутрішні вібрації ви будете чути ці звуки як гучне серцебиття, і саме це заспокоюватиме вас. Продовжуйте цю вправу, поки не відчуєте, що ваше дихання вирівнялося.

Протитривожне дихання

Ця техніка — з групи дихальних вправ. Щоб її виконати, вам знадобиться будь-який квадратний чи прямокутний предмет, який ви бачите перед собою: двері, стіна, будинок тощо.

Повторюйте по колу, супроводжуючи поглядом:

 • з першого кута до другого — на рахунок «один»;
 • з другого до третього — на рахунок «два»;
 • з третього до четвертого — на рахунок «три»;
 • із четвертого до першого — на рахунок «чотири».

На рахунок «один» почніть вдих через ніс. Продовжуйте вдихати повітря до рахунку «чотири». Після того знову на рахунок «один» почніть видихати до рахунку «чотири».

Завдяки штучному вповільненню дихання мозок розуміє, що ви в безпеці й зараз можна розслабитися.

Робіть цю вправу під час сильної тривоги. При помірній тривозі робіть її двічі-тричі на день — протитривожний захист виникає завдяки накопичувальному ефекту.

Психологічна допомога потерпілому внаслідок надзвичайної ситуації Які вимоги безпеки до споруд цивільного захисту

Безпечне місце

Це вправа на уяву, яка дозволяє вам відволіктися від того, що відбувається зараз, і уявити себе у безпечному місці, де ви почуваєтеся комфортно та затишно. Заплющіть очі та уявіть собі це місце у всіх деталях, спробуйте почути звуки, які лунають звідти, запахи тощо.

Вам необхідно буде заплющити очі та максимально відволіктися від усього, що відбувається навколо вас. Переконайтеся, що поруч є людина, якій ви можете довіряти.

Психологічна допомога потерпілому внаслідок надзвичайної ситуації Виконуйте цю вправу, коли перебуваєте у відносній безпеці

Сканування тіла

Техніка, спрямована на розвиток стійкої і гнучкої уваги. Освоєння усвідомленості має на мету, що ви навчитеся спрямовувати увагу на те, що відбувається у цей момент в тілі, органах чуттів і думках.

Зосередьтеся на кожній клітинці свого тіла, починаючи від маківки і закінчуючи п’ятами. Заплющіть очі, перед цим переконавшись у власній безпеці. Спробуйте відчути своє чоло, очі, ніс, губи, підборіддя, шию. Відчуйте свої плечі та сильні руки, спостерігайте за тим, як ваші легені самостійно дихають і ваша грудна клітина підіймається та опускається. Продовжуйте так до самого низу.

Прогресивна м’язова релаксація

Важко розслабитися, коли м’язи буквально напружені. Це заважає і дихати вільно, і мати свіжу голову. Техніку краще виконувати наодинці у спокійному місці, або перед сном.

Напружте усі м’язи та протримайте цей стан якомога довше, а потім різко розслабте усе тіло. За інерцією м’язи розслабляються ще більше. Ці вправи допомагають впоратися зі стресом тут і зараз.

Що робити у разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві

Як пережити смерть близької людини

Скорбота — це індивідуальний досвід. Те, як людина сумує, залежить, зокрема, від особистості та стилю подолання, життєвого досвіду, віри та того, наскільки значущою була втрата.

Незалежно від переживання горя, важливо бути терплячим із собою і дозволити процесу розгортатися природним чином.

Спроби ігнорувати біль або не допускати його появи у довгостроковій перспективі лише погіршать його. Для справжнього зцілення необхідно зіткнутися зі своїм горем і активно з ним боротися.

Почуття суму, страху чи самотності — це нормальна реакція на втрату.

Немає конкретного часу для скорботи. Продовжувати життя не означає забути про втрату. Ви можете продовжувати своє життя і зберігати пам’ять про когось або щось, що ви втратили, як важливу частину себе.

Як впоратися:

 1. Визнайте свій біль. Прийміть факт того, що горе може викликати багато різних і несподіваних емоцій.
 2. Шукайте підтримки у людей, які піклуються про вас.
 3. Підтримуйте себе емоційно, піклуючись про себе фізично.
 4. Визнайте різницю між горем і депресією.
Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку. Нагадуємо, що зараз усі матеріали сайту доступні вам без обмежень. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наш електронний журнал «Довідника спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці».

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді