Верстати для обробки металу: працюємо безпечно

427

Запитання

Які нормативні документи регулюють роботу на металообробних верстатах та вимоги щодо їхнього оснащення?

Відповідь

image76

Програма спеціального навчання з питань охорони праці для токаря

Під час роботи з металообробними верстатами слід керуватися як загальними правилами (НПАОП  0.00-1.71-13 Правила охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями), так і додатковими. Додаткові вимоги можуть бути зумовлені особливостями конструкції та призначення кожного окремого механізма, тож вони зазвичай вказуються у нормативно нормативно-технічній документації на верстат.

Загалом же Держпраці радить орієнтуватися на такі основні вимоги безпеки:

  • деталі при обробці потрібно встановлювати у відповідні пристосування (лещата, кондуктори тощо), які закріплюються на столі верстата;
  • верстат має бути обладнаний пристроями, які повертають шпиндель у початкове положення після подачі (в іншому разі встановлювати чи знімати деталі можна лише після вимкнення і повної зупинки верстата);
  • вставляти чи виймати свердло можна лише після повної зупинки обертання шпинделя;
  • стружку з просвердлених отворів потрібно видаляти лише після зупинки верстата й відведення інструмента;
  • рухомі частини верстатів, агрегатів та інших пристроїв, а також інструмент і оброблюваний виріб, потрібно огороджувати надійними кожухами (так, щоб виключити можливість доступу робочого до небезпечної зони).

Заборонено:

  • використовувати інструмент із забитими або спрацьованими конусами й хвостовиками;
  • під час роботи перевіряти рукою гостроту різальних кромок, глибину отвору й вихід свердла з отвору в деталі;
  • охолоджувати свердла мокрою ганчіркою.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1503

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59350

Яким має бути режим праці та відпочинку водіїв на підприємстві

Робота, пов’язана з керуванням транспортними засобами, вимагає підвищеної концентрації уваги, що часто призводить до надмірного емоційного та нервового напруження. Тому так важливо правильно урегулювати робочий час та час відпочинку водіїв.
41054