Верстати для обробки металу: працюємо безпечно

1412

Запитання

Які нормативні документи регулюють роботу на металообробних верстатах та вимоги щодо їхнього оснащення?

Відповідь

image63

Програма спеціального навчання з питань охорони праці для токаря

Під час роботи з металообробними верстатами слід керуватися як загальними правилами (НПАОП  0.00-1.71-13 Правила охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями), так і додатковими. Додаткові вимоги можуть бути зумовлені особливостями конструкції та призначення кожного окремого механізма, тож вони зазвичай вказуються у нормативно нормативно-технічній документації на верстат.

Загалом же Держпраці радить орієнтуватися на такі основні вимоги безпеки:

  • деталі при обробці потрібно встановлювати у відповідні пристосування (лещата, кондуктори тощо), які закріплюються на столі верстата;
  • верстат має бути обладнаний пристроями, які повертають шпиндель у початкове положення після подачі (в іншому разі встановлювати чи знімати деталі можна лише після вимкнення і повної зупинки верстата);
  • вставляти чи виймати свердло можна лише після повної зупинки обертання шпинделя;
  • стружку з просвердлених отворів потрібно видаляти лише після зупинки верстата й відведення інструмента;
  • рухомі частини верстатів, агрегатів та інших пристроїв, а також інструмент і оброблюваний виріб, потрібно огороджувати надійними кожухами (так, щоб виключити можливість доступу робочого до небезпечної зони).

Заборонено:

  • використовувати інструмент із забитими або спрацьованими конусами й хвостовиками;
  • під час роботи перевіряти рукою гостроту різальних кромок, глибину отвору й вихід свердла з отвору в деталі;
  • охолоджувати свердла мокрою ганчіркою.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

додаток

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги до безпеки праці у будівництві

Охорона праці на будівництві має бути організована таким чином, щоб захистити як робітників, які виконують роботи на об’єкті, так і сторонніх осіб, котрі можуть опинитися біля будівельного майданчика. Держава чітко визначає нормативи та стандарти безпечної роботи, яких слід дотримуватися відповідним суб’єктам господарювання.
26911

Газонебезпечні роботи

Які роботи належать до газонебезпечних, хто може виконувати такі роботи та коли потрібен наряд-допуск, які вимоги передбачені у законодавстві до виконання газонебезпечних робіт? Читайте статтю та працюйте безпечно!
35236

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
28379

Завдання та обов'язки служби охорони праці підприємства

Служба охорони праці контролює стан безпеки та гігієни праці на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся, коли потрібно створювати СОП, якою має бути її чисельність, а також про права та обов'язки служби охорони праці.
72251