Роботи в умовах знижених температур: вимоги безпеки

833

Запитання

Як поліпшити умови праці в зимовий період?

Відповідь

Холодний період року характеризується середньодобовою температурою зовнішнього повітря +10 °C і нижче. На працівників можуть впливати несприятливі фактори: низька температура повітря, підвищена вологість — дощ, сніг, хуртовина, сильний вітер тощо.

Робота на відкритих територіях узимку: як убезпечити працівників

Під дію негативного впливу несприятливих факторів у холодну пору року підпадають робітники, які:

  • перебувають у неопалювальних приміщеннях — елеваторах, складах, суднобудівельних заводах, холодильних камерах;
  • працюють на відкритих майданчиках, як-от: будівельники, рибалки, мисливці, лісники, газовики, будівельники, сільськогосподарські робітники, робітники кар’єрів та інші.

Роботодавець повинен ужити захисних і профілактичних заходів, щоб попередити нещасні випадки й професійні захворювання на підприємстві. При цьому врахувати діяльність підприємства, а також ризики, яким піддаються працівники. Такі заходи, зокрема, передбачають  спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час, для працівників, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам і деяким іншим категоріям працівників. Підстава — стаття 168 Кодексу законів про працю України.

Для того щоб поліпшити умови праці та попередити переохолодження працівників, роботодавець повинен:

● виділити спеціальні місця для обігріву;

● установити засоби для швидкого та ефективного обігрівання верхніх і нижніх кінцівок;

● влаштувати повітряні або повітряно-теплові завіси;

● установити внутрішньозмінний режим праці та відпочинку, що передбачає можливість перерв для обігріву;

● забезпечити працівників засобами індивідуального захисту — теплим спецодягом, спецвзуттям, рукавицями тощо;

● виконати технічні заходи, наприклад, перевірити:

  • справність вікон, воріт, дверей та інших об’єктів, що відчиняються; утеплити за необхідності приміщення будівель і споруд тощо;
  • опалювальну систему та прилади обігріву;
  • технічний стан обладнання електроустановок, мереж теплопостачання, вентиляційних систем.

Роботи в умовах знижених температур: вимоги безпеки Знижена температура повітря (виконання робіт у неопалювальних приміщеннях і роботи на відкритих площадках) належать до переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній та періодичні медичні огляди працівників. Підстава — Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2017 № 246.

Джерело: Текст Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраціпосилання

 

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
184218

Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом

Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1 допоможе оформити факт нещасного випадку на підприємстві. Як заповнювати форму акта Н-1, які дані потрібно вказати, скільки років зберігати документ, яким органам надіслати — далі у статті.
142033

Наказ про призначення відповідальних за безпечну експлуатацію генератора

Наказ стане у пригоді, щоб організовувати на підприємстві безпечне експлуатування генераторів. Адаптуйте зразок наказу про призначення відповідального за безпечну експлуатацію електрогенератора до потреб свого підприємства і використовуйте в роботі.
28782

Режим праці влітку у спекотних умовах

Під час спекотної погоди роботодавці зобов’язані забезпечити працівникам безпечні умови праці. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
51913