Сумісники матимуть право на фінансування лікарняних

Працівникам оплачуватимуть лікарняні як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом

Сумісники матимуть право на фінансування лікарняних4 січня 2025 року газета «Голос України» опублікувала Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 № 4158-IX (далі — Закон № 4158). Він набере чинності через три місяці після дня публікації.

Із дня опублікування діє пункт 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4158. Він встановлює, що потерпілі від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які мали право отримати щомісячну грошову компенсацію за надану соціальну послугу догляду вдома членом сім’ї або іншою особою на підставі документів, які визначали таку потребу, і надалі продовжують користуватися правом без заміни цих документів, допоки КМУ приведе нормативно-правові акти у відповідність до Закону № 4158.

Чи потрібен медогляд суміснику, який виконує роботи з підвищеною небезпекою

Закон № 4158 уточнив норми абзацу другого частини 1 ст. 22 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Згідно з ним застраховані особи отримуватимуть допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом. Тобто сумісникам повернуть право на фінансування лікарняних від ПФУ.

Зміни до Закону № 4158 також передбачають:

► Застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками, у зв’язку з відсутністю можливості встановити місцезнаходження такого страхувальника та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, що підтверджують дані Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страхові виплати призначаються за заявою застрахованої особи, поданою до уповноваженого органу управління в паперовій або електронній формі. Такі виплати здійснюватиме територіальний орган уповноваженого органу управління за місцем проживання/перебування застрахованої особи в порядку, встановленому Кабміном.

Соціальні послуги, зокрема на необхідний догляд, а також медичні послуги потерпілому надаватимуться та розраховуватимуться відповідно до оцінки потреб потерпілого згідно із законами України «Про соціальні послуги», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Особливості організації надання соціальних і медичних послуг потерпілим, компенсації вартості соціальних послуг визначатиме Уряд.

► Зникнуть застарілі норми, зокрема частина третя статті 30 і частина восьма статті 36 Закону № 1105 — щодо призначення пенсій по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання і в разі втрати годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

► Релігійні організації не сплачуватимуть збори на обов’язкове державне пенсійне страхування.

► Для посадових осіб природно-заповідного фонду скасовано особисте страхування, його замінить загальнообов’язкове соціальне страхування.

Джерело: ВРУ

Статичний блок для новин

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді