Роботодавець відмовляється виплачувати зароблені кошти: як захистити свої права?

Державна служба України з питань праці відповідає на запит заявника, який пропрацювавши три місяці, при звільненні не отримав трудової книжки і заробітної плати

Державна служба України з питань праці (Держпраці) відповідає на запит заявника, який пропрацювавши три місяці, при звільненні не отримав трудової книжки і заробітної плати.

Працевлаштовуючись, заявник написав заяву про прийняття на роботу, надав трудову книжку та копії документів про освіту. Через три місяці його звільнили, заробітну плату за жоден місяць не виплатили, трудову книжку не видали. При цьому роботодавець повідомив, що ніяких розрахунків не буде, оскільки ніхто заявника не працевлаштовував.

Згідно із внесеними змінами до статтей 232 та 235 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівники, які працюють без укладання трудового договору, мають право звернутись до суду з повідомленням про оформлення трудових відносин та встановлення періоду роботи.

При винесенні рішення щодо оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, при направленні заяви у відповідні органи, суд одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у даному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.

Держпраці звертає увагу, що за порушення законодавства про працю, крім адміністративної та кримінальної, передбачена також фінансова відповідальність роботодавця.

Згідно зі статтею 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

  • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;
  • виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

За таке правопорушення роботодавець сплачує штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1642

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59880