Як експлуатувати пожежні рукава
Вимоги до систем внутрішнього протипожежного водопроводу
Вимоги до систем внутрішнього протипожежного водопроводу встановлює пункт 2.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 31.12.2014 № 1417 (далі — Правила пожежної безпеки).
Керівник підприємства наказом призначає особу, відповідальну за утримання та експлуатацію засобів протипожежного захисту, до яких належить і система внутрішнього протипожежного водопроводу (п. 2 розд. ІІ Правил пожежної безпеки). Обов’язки цієї особи пропишіть у посадовій інструкції.
Обов’язки особи, відповідальної за утримання систем внутрішнього протипожежного водопроводу:
- розгортати й згортати рукава, перевіряти їхню цілісність;
- перевіряти справність вентилів, відсутність протікань;
- перевіряти кран-комплекти на працездатність шляхом пуску води;
- вести журнал обліку технічного обслуговування;
- ознайомлювати працівників об’єкта з роботою пожежних кран-комплектів.
Додаткові документи, крім наказу керівника, який призначає особу відповідальною за вказаний вище обсяг робіт, не потрібні.
Термін експлуатації пожежних рукавів нормативними документами не визначений. Можна припустити, що експлуатація рукавів дозволяється у разі відсутності зауважень до їх стану.
Під час експлуатації напірні рукави можуть отримувати пошкодження, що можуть бути усунені шляхом проведення ремонту. Рекомендується ремонтувати тільки вимиті та висушені рукави. Рукави можуть бути відремонтовані способом вулканізації, за допомогою клеїв, способом наклеювання латок на зовнішню поверхню рукава.
Технологію ремонту конкретних типів та модифікацій рукавів рекомендується проводити дотримуючись рекомендацій підприємства-виробника
Відремонтовані рукави рекомендується піддавати випробуванням не раніше ніж через 24 години після закінчення ремонту.
У разі втрати свого функціонального призначення списання пожежних рукавів проводиться у порядку, встановленому внутрішніми документами підприємства.
Випробування пожежних рукавів
Система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам:
- пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. (п.п. 9 п.2.2 гл.2 розд. V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 31.12.2014 № 1417)
Перекочування пожежних рукавів
Пожежний рукав являє собою гнучкий трубопровід для доставлення води або іншої суміші для гасіння до вогнища спалаху. Оскільки вони зберігаються в згорнутому вигляді, їх необхідно періодично просушувати для запобігання виникненню розривів і тріщин через пересихання матеріалу, виникнення цвілі, гнилі й інших пошкоджень. Для збереження їх цілісності та герметичності використовується процедура, яка називається перемотуванням.
У графі 6 Журналу обліку та технічного обслуговування внутрішніх пожежних кранів та рукавів зазначається інформація про «дату проведення перекантовки рукавів».
В пункті 8.7.6 МЕТОДИЧНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ з експлуатації та ремонту пожежних рукавів зазначено, що Згортання напірних рукавів в одинарну або подвійну скатку проводиться після їх сушіння. Для згортання рукавів може використовуватися спеціальний пристрій. Напірні рукави підлягають перекантовуванню не рідше одного разу на 6 місяців з метою недопущення перетирання та виникнення свищів на кантах рукава. Перекантовування проводиться зі зміщенням другої складки на 90° при температурі не більше 30° C. Перекочування на нове ребро є заходом для збереження цілісності та герметичності пожежних рукавів.