Особи з інвалідністю і понаднормова робота

432

Запитання

Чи можна залучити особу з інвалідністю до роботи в нічний час чи до надурочних робіт?

Відповідь

image90

Як встановлюють професійне захворювання, непрацездатність, інвалідність

Кодекс законів про працю України (ст. 55, 63) передбачає, що особи з інвалідністю можуть бути залучені до надурочних робіт або до робіт у нічний час. Проте це можливо лише в тому випадку, що вони самі погодилися на такий графік роботи.

Крім того, роботодавцеві потрібно попередньо вивчити індивідуальну програму реабілітації. Цей документ видає медико-соціальна експертна комісія разом з довідкою до акта огляду. Індивідуальна програма реабілітації має бути складена за формою, затвердженою наказом міністерства охорони здоров'я.

Документ містить відомості про те, наскільки особа придатна виконувати професійні обов'язки у (повному або обмеженому обсязі). Крім того, індивідуальна програма реабілітації містить детальний перелік протипоказань.

У документі також наведено показані умови праці:

  • важкість;
  • напруженість;
  • режим праці та відпочинку;
  • форми організації праці;
  • санітарно-гігієнічні чинники.

Тож залучати особу з інвалідністю до роботи у нічний чи понаднормовий час можна лише в тому разі, коли індивідуальна програма реабілітації не містить жодних застережень і сама особа погоджується на таку роботу.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Харківській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення робочих днів

Щороку Кабмін видає розпорядження про перенесення робочих днів. Через військовий стан в Україні діють інші норми законодавства. Дізнайтеся, більше про них зі статті.
27483

Як правильно залучати працівників до надурочних робіт

Перш ніж навантажити працівників додатковою роботою, потрібно звіритися із законодавством, яке визначає порядок застосування надурочних робіт. Що змінилося під час воєнного стану — дізнайтеся зі статті.
12532

Тривалість робочого часу

Що таке нормальна тривалість робочого часу та в яких випадках встановлюється скорочена тривалiсть робочого часу, які норми тривалості робочого часу на 2023 рік? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з балансом робочого часу, — у статті.
41075