Комплекс вправ для поліпшення мозкового кровообігу при роботі на ПК

10686

Запитання

Чи є якийсь рекомендований комплекс вправ для поліпшення мозкового кровообігу для працівників, що виконують роботи на персональному комп’ютері?

Відповідь

Вправи для поліпшення мозкового кровообігу при роботі на ПК наведені у додатку 7 до Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПіН 3.3.2.007-98.

Вимоги до робочого місця при роботі з ПК

Мозковий кровообіг безпосередньо впливає на розумову діяльність. Його можуть підсилити:

 • нахили і повороти голови, які справляють механічну дію на стінки шийних кровоносних судин, підвищуючи їх еластичність;
 • тренування вестибулярного апарату, що сприяє розширенню кровоносних судин головного мозку;
 • дихальні вправи (особливо дихання через ніс), що збільшують кровонаповнення судин.

Наведені комплекси вправ мають рекомендаційний характер.

Варіант І

 1. В.п. — основна стійка (о.с.). На рахунок «раз» — руки за голову, лікті розвести, голову нахилити назад. На рахунок «два» — лікті вперед. На рахунок «три-чотири» — руки розслаблено опустити вниз, голову нахилити вперед. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.

  В.п. — стійка «ноги нарізно», пальці стиснуті в кулаки. На рахунок «раз» — різкий мах лівою рукою назад, правою — вгору назад. На рахунок «два» — різко змінити положення рук. Повторити 6-8 разів у середньому темпі.

  В.п. — сидячи на стільці. На рахунок «раз-два» — плавно відвести голову назад, на рахунок «три-чотири» — голову нахилити вперед, плечі не піднімати. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.

Варіант ІІ

 1. В.п. — стоячи або сидячи, руки на поясі. На рахунок «раз-два» коловим рухом відвести праву руку назад з поворотом тулуба і голови праворуч, на рахунок «три-чотири» — те саме ліворуч. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.
 2. В.п. — стоячи або сидячи, руки у сторони, долоні вперед, пальці розведені. На рахунок «раз» обхопити себе за плечі руками якомога міцніше і далі, на рахунок «два» повернутися у в.п. Повторити 4-6 разів у швидкому темпі.
 3. В.п. — сидячи на стільці, руки на поясі. На рахунок «раз» повернути голову праворуч, на рахунок «два» — в.п. те ж саме — ліворуч. Повторити 6-8 разів у повільному темпі.

Варіант ІІІ

 1. В.п. — стоячи або сидячи, руки на поясі. На рахунок «раз» ліву руку махом занести на праве плече, голову повернути ліворуч. На рахунок «два» повернутися в в.п. На рахунок «три-чотири» — те саме правою рукою. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.
 2. В.п. — о.с. На рахунок «раз» оплеск долонями за спиною, руки підняти позаду якомога вище. На рахунок «два» — руки через боки перевести вперед на рівень голови, оплеск. Повторити 4-6 разів у швидкому темпі.
 3. В.п. — сидячи на стільці. На рахунок «раз» нахилити голову вправо, на рахунок «два» — в.п. На рахунок «три» нахилити голову вліво, на рахунок «чотири» — в.п. Повторити 4-6 разів у середньому темпі.

Варіант ІV

 1. В.п. — стоячи або сидячи, пальці рук стиснуті в кулаки, на рахунок «раз» кулаки підвести до плечей, голову — назад. На рахунок «два» — лікті догори, голову — вперед. Повторити 4-6 разів у середньому темпі.
 2. В.п. — стоячи або сидячи, руки в розвести у боки. Зробити 3 ривки руками: правою перед тулубом, лівою — за. Повернутися в в.п. Потім зробити 3 ривки руками в інший бік. Повторити 4-6 разів у швидкому темпі.
 3. В.п. — сидячи. На рахунок «раз» голову нахилити вправо, на рахунок «два» — в.п., «три» — голову нахилити вліво, «чотири» — в.п., «п'ять» — голову повернути вправо, «шість» — в.п., «сім» -голову повернути вліво, «вісім» — в.п. Повторити 4-6 разів у повільному темпі.

Наведені варіанти вправ не лише поліпшують мозковий кровообіг, а й знижують нервово-емоційне напруження і зменшують втому зорового аналізатору, допомагають подолати несприятливі наслідки гіподинамії та запобігають втомі.

Комплекс вправ для рук при роботі на ПК Як розробити інструкцію з охорони праці при роботі на персональному комп’ютері

Важливо пам’ятати, що всі захворювання систем крові та органів кровотворення будь-яких стадій є загальними протипоказаннями до роботи на ПК. Водночас нормативні документи висувають особливі вимоги до тривалості виконання робіт з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ. Зокрема, працівникам потрібно надавати додаткові перерви для відпочинку та виконання вправ.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як запобігти отруєнню пестицидами

Якщо не дотримуватися певних вимог при роботі з пестицидами, отруєння ними неминуче. Пестициди можуть потрапляти в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й через шкіру, слизові оболонки очей, через травний канал. Як запобігти отруєнню пестицидами — розповідає експерт
2977

Експлуатуємо атракціонну техніку безпечно

Перед початком роботи атракціонних комплексів потрібно впевнитись у справності обладнання та компетентності персоналу щодо попередження нещасних випадків. Стаття допоможе розібратися, як організувати монтаж, техогляд і безпечну експлуатацію атракціонів, які дозвільні документи оформити, зокрема під час воєнного стану, і як забезпечити безпеку відвідувачів
2190

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
13939

Охорона праці при роботі з комп'ютером

Охорона праці при роботі з ПК: вимоги до облаштування приміщення при роботі з комп'ютером, санітарні норми освітлення, параметри мікроклімату, допустимий рівень вібрації та звукового шуму. Соціальні та профілактичні засоби захисту працівників, медичні огляди, перерви на відпочинок.
70479