Верстати для обробки металу: працюємо безпечно

763

Запитання

Які нормативні документи регулюють роботу на металообробних верстатах та вимоги щодо їхнього оснащення?

Відповідь

image48

Програма спеціального навчання з питань охорони праці для токаря

Під час роботи з металообробними верстатами слід керуватися як загальними правилами (НПАОП  0.00-1.71-13 Правила охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями), так і додатковими. Додаткові вимоги можуть бути зумовлені особливостями конструкції та призначення кожного окремого механізма, тож вони зазвичай вказуються у нормативно нормативно-технічній документації на верстат.

Загалом же Держпраці радить орієнтуватися на такі основні вимоги безпеки:

  • деталі при обробці потрібно встановлювати у відповідні пристосування (лещата, кондуктори тощо), які закріплюються на столі верстата;
  • верстат має бути обладнаний пристроями, які повертають шпиндель у початкове положення після подачі (в іншому разі встановлювати чи знімати деталі можна лише після вимкнення і повної зупинки верстата);
  • вставляти чи виймати свердло можна лише після повної зупинки обертання шпинделя;
  • стружку з просвердлених отворів потрібно видаляти лише після зупинки верстата й відведення інструмента;
  • рухомі частини верстатів, агрегатів та інших пристроїв, а також інструмент і оброблюваний виріб, потрібно огороджувати надійними кожухами (так, щоб виключити можливість доступу робочого до небезпечної зони).

Заборонено:

  • використовувати інструмент із забитими або спрацьованими конусами й хвостовиками;
  • під час роботи перевіряти рукою гостроту різальних кромок, глибину отвору й вихід свердла з отвору в деталі;
  • охолоджувати свердла мокрою ганчіркою.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
23581

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
36682

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
10433

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32571

Інструктажі з пожежної безпеки: види, порядок проведення

Інструктажі з питань пожежної безпеки — один із найбільш ефективних заходів забезпечення пожежної безпеки на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся про види протипожежних інструктажів, періодичність проведення інструктажів з пожежної безпеки та перевірку набутих знань.
163432